Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Knihy

Kongres slovenských spisovateľov poukáže na extrémizmus v Európe

Spisovateľ a básnik Jaroslav Rezník. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Až štvrtina delegátov bude zo zahraničia. Najviac ich očakávajú z Českej republiky a zo Srbska, ale chýbať nebudú ani zástupcovia spisovateľskej obce zo Španielska, z Francúzska a Maďarska.

Bratislava 8. septembra (TASR) – Na Kongrese slovenských spisovateľov, ktorý sa uskutoční 22. - 23. septembra v Trenčianskych Tepliciach, by malo byť viac ako 200 domácich a zahraničných delegátov. Pre TASR to potvrdil čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov Jaroslav Rezník starší.

„Rátame s účasťou 150 zástupcov zo Slovenska, 50 by ich malo pricestovať zo zahraničia,“ uviedol Rezník s tým, že najväčšie zastúpenie zahraničných delegátov očakávajú z Českej republiky a zo Srbska, ale chýbať nebudú ani zástupcovia spisovateľskej obce zo Španielska, z Francúzska a Maďarska.

Tohtoročný Kongres slovenských spisovateľov má historický, ale aj politický význam. „Nadväzuje na pamätný trenčianskoteplický Kongres slovenských spisovateľov, vedeckých pracovníkov a publicistov s medzinárodnou účasťou, ktorý zjednotil inteligenciu v boji za mier, proti nastupujúcemu fašizmu v roku 1936,“ zdôraznil Rezník, podľa ktorého Európa je blízko podobnej situácii.

„Európa sa pomaly dostáva do podobných problémov ako pred 2. svetovou vojnou, preto chceme na kongrese zreteľne vyjadriť svoj nesúhlas s takýmito tendenciami a pozdvihnúť hlas proti narastajúcemu extrémizmu,“ doplnil Rezník.

Ďalšou témou Kongresu slovenských spisovateľov v Trenčianskych Tepliciach bude sociálne postavenie súčasných spisovateľov na Slovensku, ale aj v iných krajinách Európy. Predstavenstvo Spolku slovenských spisovateľov, ktorý spolu s SC PEN, Klubom nezávislých spisovateľov, Klubom literatúry a ďalšími organizáciami medzinárodný kongres spisovateľov organizuje, riešilo dnes na svojom zasadnutí aj organizačné otázky, návrhy na ocenenia, vyhlásenia a odporúčania pre nadchádzajúci kongres.