Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Knihy

Séria Tajomstvá vresovísk pokračuje. Hriech kováčovej dcéry

Séria Tajomstvá vresovísk pokračuje. Hriech kováčovej dcéry Foto: IKAR

Rosemerská škola pre mladé dámy. Keď si uvedomila, čo to znamená, srdce sa jej rozbúchalo tak prudko, až sa bála, že jej z hrude vyskočí. Koľkokrát sa jej otec vyhrážal práve týmto? Že ju pošle do dievčenskej školy! Odlúči od sestry!

Bratislava 27. októbra (OTS) - Je tu 3.diel očarujúcej regentskej trilógie Tajomstvá vresovísk z pera uznávanej americkej spisovateľky Sarah E. Laddovej. Hriech kováčovej dcéry vás opäť zavedie na malebný anglický vidiek na začiatku devätnásteho storočia.

16-ročná Cecily Fairová sa zamilovala a zároveň sa chce vymaniť spod vplyvu drsného otca, kováča na panstve Aradelle Park. A tak sa rozhodne utiecť s pánovým synom, ktorý má po ňu prísť uprostred noci. Cecily má všetko zbalené, potichu sa vykradne z izby...no otec ju prichytí a prekazí ich plány. Krutý muž sa už nechce s ňou zapodievať, došla mu trpezlivosť a tak Cecily za trest odvedie do dievčenskej školy na Rosemere. Nechá ju tam samú a odlúči ju od milovanej sestry-dvojčaťa Leah...

Cecily sa v dievčenskej škole udomácni, zo žiačky sa neskôr stane učiteľka a jedného dňa príde ponuka na miesto spoločníčky urodzenej dámy – pani Trentovej na panstve Willowgrove Hall.

Príchod na panstvo je síce dramatický, no rodina správcu panstva Nathaniela ju prijme ako svoju. Postupne si ju obľúbi aj mrzutá pani Trentová.

Nad panstvom sa však vznášajú temné rodinné tajomstvá. Aj preto je pani Trentová taká nepríjemná na mladého správcu Nathaniela, ktorý padol Cecily do oka. A je to vzájomné. No ako vieme, aj Cecily skrýva svoje tajomstvo a nemilé prekvapenie nájde aj na panstve v podobe istého muža. Navyše sa snaží nájsť svoju sestru Leah, o ktorej už roky nepočula. Preto poprosí Nathaniela o pomoc a všetko sa začína zamotávať.
Vypočujte si úryvok.

Z knihy číta Zuzana Porubjaková:


Hriech kováčovej dcéry je romanca, ktorá sa číta sama. Postupne sledujete rastúcu náklonnosť medzi Cecily a Nathanielom, aj meniaci sa vzťah pani Trentovej k svojej novej spoločníčke.

Autorka Sarah E.Laddová to jednoducho vie: vtiahne vás do Anglicka na začiatku 19.storočia, vytvorila autentickú atmosféru regentského obdobia, ako sa vtedy ľudia obliekali, správali, aké boli vtedy zvyky a spoločenské pravidlá. Zároveň vykresľuje ženu vtedajšej doby, ktorá to mala naozaj ťažké, neraz bola len objektom, len akýmsi predmetom, s ktorým sa obchodovalo.

Budú vás baviť opisy vtedajšej spoločnosti, krásne vykreslené postavy, intrigy aj dojímavé okamihy – napríklad vzťah Nathanielových sestier k Cecily. Chvíľami budete mať chuť vybrať sa na panstvo Willowgrove Hall, do záhrady, o ktorú sa stará láskavý Silas, poprechádzať sa po chodbách panského domu.
„Povedzte mi, slečna Fairová, aký máte názor na tajomstvá?“
Slečna Fairová sa rýchlo pozrela na pani Trentovú, potom neochvejne obrátila zrak naňho, líca celé červené. Za jej plachým výrazom sa niečo skrýva. Vzápätí si odhrnula vlasy z tváre. Nathaniel začínal to gesto rozpoznávať ako známku toho, že slečna Fairová je v rozpakoch. Odpovedala však až prekvapujúco smelo. „Myslím si, že všetci ľudia majú nejaké tajomstvo, pane, ako aj právo na vlastné myšlienky. Taká je podľa mňa ľudská povaha.“
„Neviem veru, či súhlasím,“ zakontrovala pani Trentová. Aj keď starne, jazyk má rovnako ostrý ako vtedy, keď bol Nathaniel chlapec. „Niektoré tajomstvá sú ako slučka. Čím viac odolávate, tým viac vás škrtia.“


Milan Buno, knižný publicista