Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Knihy

Tretí diel skvelej urban fantasy zo série Rieky Londýna

Foto: Slovart

Britský autor Ben Aaronovitch pokračuje v písaní svojej magickej série o Petrovi Grantovi.

Bratislava 21. novembra (OTS) - Britský autor Ben Aaronovitch pokračuje v písaní svojej magickej série o Petrovi Grantovi. Vo svete už vyšiel trinásty diel, v slovenčine práve prichádza tretí s názvom Šepot v podzemí v preklade Oľgy Kralovičovej.

Prvá kniha má názov rovnako ako celá séria Rieky Londýna a minulý rok potešila fanúšikov čarodejníckeho Londýna kniha Mesiac nad Soho. Na jeseň 2023 vychádza tretí diel Šepot v podzemí, v ktorom sa opäť stretávame s Petrom Grantom v službách metropolitnej polície, kde je príslušníkom dvojčlenného oddelenia magických zločinov, nazývaného aj Pavilón. Aaronovitch v knihách pracuje nielen s fantasy prvkami, humorom a sarkazmom, ale aj s detektívnou zápletkou. V tomto prípade ide o vyšetrovanie vraždy amerického študenta, ktorého niekto bodol kameninovým črepom. A aby to nebolo také jednoduché, je to syn amerického senátora a Peter z vražednej zbrane vycíti mágiu. Preto sa pustí do pátrania v londýnskom podzemí a spolu s odborníkom z dopravnej polície seržantom Kumarom v chodbách a kanáloch pod metropolou objavia tajný svet.

Ben Aaronovitch navštívil tento rok v máji literárny festival Svět knihy v Prahe, kde nám v krátkom rozhovore prezradil viac o svojej práci autora kníh žánru fantasy.

Prezradíte slovenským čitateľom viac o tretej časti série Rieky Londýna s názvom Šepot v podzemí?

B.A.: V tejto knihe, ako už názov napovedá, sa dostanete do podzemia, priamo pod mesto. Pod Londýnom sú ukryté celé dejiny a je tam omnoho viac života, než by ste si mysleli.

Inšpirujete sa pri vytváraní svojich fiktívnych postáv reálnymi ľuďmi? Majú podobné vlastnosti ako vy alebo vaši známi?

B.A.: Myslím si, že väčšina spisovateľov vo svojich postavách reflektuje samých seba, pretože nikoho iného tak dobre nepoznajú. Moju fantáziu niekedy podnieti aj správanie a povahové vlastnosti ľudí v mojom okolí. Ale inšpirácia môže prísť aj od niekoho celkom neznámeho – napríklad ak oproti vám smiešne kráča pán a vám sa v hlave náhle začnú vynárať predstavy o tom, aký asi je a ako žije. A zrazu je na svete nová postava.

Ako by ste opísali prácu autora literárnej fantastiky?

B.A.: Milujem písanie, rád prichádzam s novými nápadmi. A bonusom je, že ľudia ju chcú čítať. Je to presne tak, ako keď ste boli dieťa, urobili ste niečo zlé a vymýšľali ste si rôzne výhovorky, aby vás mama nepotrestala. To isté sa stáva autorom pri vymýšľaní príbehov. Preto by ste aj ako spisovateľ mali zostať tak trochu dieťaťom. Mne samotnému sa napríklad zdá, že mám jedenásť-dvanásť rokov. Je to presne taký vek, keď máte pocit, že všetko viete, neustále máte nové nápady a všetci vo vašom okolí, v škole alebo na ihrisku, vás počúvajú. Keď ale náhodou mentálne prekročíte hranicu osemnásť rokov, myslím, že ako autor fantastiky ste skončili. :)

O autorovi

Ben Aaronovitch (1964) sa narodil a vyrastal v Londýne. V jeho práci preto cítiť neutíchajúci záujem a lásku k tomu, čo skromne nazýva „hlavným mestom sveta“. Pracoval ako televízny scenárista, pripravoval mnohé obľúbené televízne programy vrátane kultového seriálu Doctor Who. Neskôr pracoval ako kníhkupec a dnes je spisovateľom na plný úväzok. Žije, ako inak, v Londýne.