Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. november 2023Meniny má Vratko
< sekcia Knihy

Woody Allen píše o sebe. Zábavne a pútavo

Allen Woody: Mimochodom Foto: IKAR

Mama ma ustavične sekírovala a čudovala sa, ako môže byť niekto s takým vysokým IQ v škole taký sprostý. Aby ste mali predstavu o mojich školských „výkonoch“: na strednej som sa dva roky učil po španielsky, no keď som nastúpil na Newyorskú univerzitu, dal som sa rovno k začiatočníkom – a začal opäť úplne od nuly. Verili by ste, že som vyletel zo skúšky?

Bratislava 2. júna (OTS) - Vyšiel životopis filmového génia Woodyho Allena s názvom Mimochodom. Zábavný, celebritný, o filmovom priemysle, Hollywoode... Áno, Allen je kontroverznou postavou, ktorá polarizuje spoločnosť, no jeho umenie a jedinečný humor sú nezameniteľnou súčasťou filmovej histórie.

Svetoznámy filmový režisér, komik, scenárista, spisovateľ a herec prináša komplexný a úprimný príbeh svojho búrlivého života. V autobiografii rozpráva o detstve v newyorskom Brooklyne, o autorských začiatkoch vo varietnom programe Sida Caesara v období, keď sa na scéne zjavila televízia, o spolupráci s velikánmi komédie, o tom, ako sa zo stand-up komika stal všeobecne uznávaný a úspešný umelec.

S jedinečnou allenovskou eleganciou a humorom hovorí o svojom vstupe na pole filmovej tvorby a sprevádza čitateľa svojou scenáristickou a režisérskou kariérou, ktorá trvá už viac ako šesťdesiat rokov – od komediálneho debutu Zober prachy a zmizni cez klasické tituly Annie Hallová, Manhattan či Hana a jej sestry po najnovšie diela, ako sú filmy Polnoc v Paríži, Daždivý deň v New Yorku alebo Festival pána Rifkina.

Venuje sa aj svojim manželstvám, láskam a priateľstvám. Hovorí o džeze, o knihách aj divadelných hrách. Odhaľuje svojich vnútorných démonov, sklamania i úspechy, predstavuje ľudí, ktorých mal rád, s ktorými pracoval a ktorí ho inšpirovali a mnohému naučili.

Mimochodom z vydavateľstva Ikar je pútavý životopis. Fanúšikov filmu zaujmú časti o Allenových filmoch, aj mnohé známe mená ako Romy Schneider, Peter O´Toole, Alfred Hitchcock, Diane Keatonová, Owen Wilson, Penelope Cruzová, či Blake Lively.Emma Stone?
Stručne povedané, Emma má všetko. Je prekrásna, v jej kráse je zároveň čosi fascinujúce, vďaka čomu je radosť sa na ňu pozerať a čo z nej robí autentickú filmovú hviezdu. Navyše je to neuveriteľne univerzálna herečka, humor má v krvi a zároveň má cit pre drámu. Je jednou z mála, s ktorými som na pľaci prerozprával celé hodiny. Je totiž nezvyčajne očarujúca a poriadne sme sa spolu nasmiali. Naučila ma posielať esemesky a po dokončení filmu sme si ešte dlho takto písali. Neustále som si ju doberal a ona ma vždy niečím tromfla. Keď sa ma ľudia pýtajú na život filmára, usilujem sa vysvetliť, že tu vôbec nejde o peniaze, slávu, pochvalné recenzie či ocenenia; svetská sláva, poľná tráva. Jediné, na čom záleží, je samotný proces filmovej tvorby. Niečo vytvárate, uskutočňujete svoju predstavu, vdychujete jej život a popritom sa jedného dňa skoro ráno zobudíte na juhu Francúzska, kde sa stretnete a celý deň pracujete s niekým ako Emma Stonová. Má to naozaj blahodarný vplyv na váš metabolizmus.

Milan Buno, knižný publicista