Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Knihy

Zdena Studenková a jej nová kniha Aj varenie je umenie. O čom je?

Aj varenie je umenie Foto: IKAR

„Nájdu sa aj takí, ktorí mi neveria, že sa stravujem normálne – sú presvedčení, že mojím obedom je jeden šalátový list a sladkosti poznám len z rozprávania alebo obrázkových časopisov. Moje heslo je – cvičím, aby som mohla jesť!“

Bratislava 25. októbra (OTS) - Uznávaná herečka v knihe Aj varenie je umenie ponúka milované a rokmi overené recepty z rodinného dedičstva, ale aj mnoho nových, pomerne nenáročných receptov. Ako sama vraví, je tu nová éra, s potravinami, surovinami a koreninami, o akých sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo. Kým klasické jedlá ponúka v pôvodnej podobe – pretože rezeň má byť taký, aký si ho pamätáme od mamy; možnosti modernej gastronómie s fantáziou využíva vo svojich vlastných, „autorských“ kuchárskych dielach. So šarmom sebe vlastným nám tak ukazuje, že zdravý spôsob stravovania sa ľahko dá spojiť so skvelým gurmánskym zážitkom.

Pozrite si video Zdeny Studenkovej:


Nie je to však iba kniha o varení a receptoch. Zdena Studenková vás pozýva aj do svojej hereckej spomienkovej komnaty, z ktorej vyťahuje milé, zábavné a miestami pikantné zážitky so známymi kolegami. K tomu zaujímavé postrehy z ciest, spomienky na filmovačky a divadelné hry.

V úvode spomína na svoje herecké začiatky, kultové filmy ako S tebou mně baví svět, či Anděl s ďáblem v těle. Pomedzi recepty pridáva krátke herecké historky o svojich kolegoch, ako Ladislav Chudík, Eva Krížiková, Emil Horváth, Jozef Vajda, Maroš Kramár, Kamila Magálová, Marína Kráľovičová a mnohí ďalší.

S deťmi je aj veselo. Veď nebyť tých senzačne vybratých detí v Poledňákovej filme S tebou mě baví svět, ťažko by sa stal komédiou storočia. Bolo milé, ako si deti vymysleli a začali nás oslovovať půltáto a půlmámo. Julko Satinský bol pre svoje filmové deti rodičom za desiatich. Po filmovačke jednému z chlapcov na rozlúčku kúpil bicykel a splnil mu tým veľký sen. Veď to už bol nejaký darček! Pred niekoľkými rokmi zorganizovali v Prahe stretnutie celého štábu a účinkujúcich. Prišli naň naše už dospelé, povydávané, poženené deti, spomínalo sa, jedlo a veselilo. Ja som mala, žiaľ, predstavenie, ale Julko všetkých v mojom mene pozdravil a poďakoval im.

Na záver knihy Aj varenie je umenie pridáva najmä pre dámy osobné návody, ako si uchovať skvelú figúru a krásnu pleť, teda to, čo na nej všetci obdivujeme.

Autorom fotografií Zdeny Studenkovej v knihe je reklamný fotograf Jakub Klimo. Autorom fotografií jedla je Dušan Křístek a o foodstyling sa postaral Denis Glinda. Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar.
Milan Buno, knižný publicista