Quantcast
< sekcia Koronavírus

Nákazlivejšie omikronové subvarianty sa objavili už aj v Maďarsku

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Uplynulý týždeň zaznamenali v Maďarsku celkom vyše 8000 nových prípadov nákazy koronavírusom a v súvislosti s covidom zomrelo za posledných sedem dní 35 pacientov.

Budapešť 14. júla (TASR) - V Maďarsku sa ochorenie COVID-19 zatiaľ väčšinou šíri omikronovým subvariantom BA.2, ale zhruba päť percent tejto nákazy spôsobujú už infekčnejšie subvarianty BA.4, BA.5 a aj X, ktoré v Európe už prevládajú. Podľa agentúry MTI na to vo štvrtok upozornila šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Nové varianty sú schopné nakaziť aj zaočkovaných, avšak priebeh choroby je u nich mierny a nevyžaduje si hospitalizáciu, konštatovala šéfka ÁNTSZ.

Vo väčších mestách stúpla koncentrácia častíc nového druhu koronavírusu v odpadových vodách, pričom ani v menších mestách nezaznamenali nikde pokles tejto koncentrácie, zdôraznila Müllerová.

Uplynulý týždeň zaznamenali v Maďarsku celkom vyše 8000 nových prípadov nákazy koronavírusom a v súvislosti s covidom zomrelo za posledných sedem dní 35 pacientov, pričom predchádzajúci týždeň bolo zhruba iba polovičný počet infikovaných i úmrtí.(spravodajca TASR Ladislav Vallach)