Quantcast
< sekcia Koronavírus

Biden mal negatívny test na koronavírus

Prezident Joe Biden, archívne foto. Foto: TASR/AP

Biden zatiaľ zostane v preventívnej izolácii, až pokým neprítomnosť vírusu nepotvrdí aj druhý test.

Washington 6. augusta (TASR) - Amerického prezidenta Joea Bidena v sobotu opäť testovali na ochorenie COVID-19 a prítomnosť koronavírusu sa u neho nepotvrdila. Oznámil to v sobotu Bidenov ošetrujúci lekár, ktorého citovala agentúra AFP.

"Prezident sa naďalej cíti veľmi dobre. Dnes ráno absolvoval antigénový test na SARS-CoV-2, ktorý bol negatívny," uviedol vo vyhlásení lekár Kevin O'Connor.

Biden však podľa neho zatiaľ zostane v preventívnej izolácii, až pokým neprítomnosť vírusu nepotvrdí aj druhý test.

Podľa zverejneného oficiálneho programu by mal prezident v pondelok odcestovať na návštevu amerického štátu Kentucky, ktorý postihli ničivé povodne.

Bidena prvýkrát pozitívne testovali na koronavírus 21. júla, na čo sa odobral do karantény, z ktorej naďalej plnil svoje pracovné povinnosti. Príznaky ochorenia mal len mierne.

Karanténu mohol ukončiť 27. júla po absolvovaní dvoch negatívnych testov. O tri dni nato však jeho ošetrujúci lekár oznámil, že prezident mal opäť pozitívny výsledok testu na covid, a tak sa vracia do karantény. Prítomnosť koronavírusu u neho potvrdil aj ďalší test z 31. júla.

Podľa O'Connora išlo o zriedkavý prípad návratu nákazy (rebound), ktorý postihuje malé percento covidových pacientov liečených aktivirotikom Paxlovid.

Biden (79) je najstarším prezidentom USA, aký bol kedy zvolený, a práve jeho vek zvyšuje obavy z možných následkov covidu. Lekári však označujú jeho celkový zdravotný stav za dobrý. Voči covidu bol plne zaočkovaný dvoma dávkami a následne dostal aj dve posilňovacie dávky vakcíny.