Quantcast
< sekcia Koronavírus

Bidenov zdravotný stav sa zlepšuje

Americký prezident Joe Biden, archívne foto. Foto: TASR/AP

Biden, ktorý je v karanténe v Bielom dome, v piatok večer absolvoval druhý deň liečby preparátom Paxlovid.

Washington 23. júla (TASR) - Zdravotný stav prezidenta USA Joea Bidena, ktorý mal tento týždeň pozitívny výsledok testu na covid, sa zlepšuje: symptómy ochorenia sa zmierňujú a nasadenú liečbu znáša veľmi dobre.

V sobotu - dva dni po tom, ako sa u 79-ročného Bidena potvrdila nákaza koronoavírusom SARS-CoV-2 - o tom prostredníctvom vyhlásenia zverejneného Bielym domom informoval prezidentov osobný lekár Kevin O'Connor.

Biden, ktorý je v karanténe v Bielom dome, v piatok večer absolvoval druhý deň liečby preparátom Paxlovid. Podľa O'Connora ho naďalej trápia bolesti hrdla, nádcha, kašeľ a bolesti tela, ktoré sú však "menej obťažujúce".

Bidenov pulz, krvný tlak, frekvencia dýchania a teplota "zostávajú plne v norme". Saturácia "je naďalej vynikajúca" a pľúca sú podľa O'Connora "čisté".

Lekár vo vyhlásení napísal, že Biden bude pokračovať v užívaní paxlovidu a tylenolu a "podľa potreby" bude inhalovať. Prezident "nepociťuje žiadnu dýchavičnosť," dodal O'Connor.

Výsledky primárneho sekvenovania podľa O'Connora ukázali, že Biden sa s najväčšou pravdepodobnosťou nakazil vysokoprenosným subvariantom BA.5 variantu omikron, ktorý v USA spustil novú vlnu covidu.

Agentúra AFP dodala, že hoci sa Biden údajne celkovo teší dobrému zdraviu, je najstarším prezidentom USA, aký bol kedy zvolený, a práve jeho vek zvyšuje obavy z negatívnych následkov covidu.

Biely dom však zdôrazňuje, že prezident bol plne očkovaný a dostal aj dve posilňujúce vakcíny proti covidu.

O'Connor zopakoval, že v súlade s usmerneniami amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bude prezident USA naďalej v karanténe a tím jeho lekárov bude jeho stav naďalej "pozorne monitorovať".