< sekcia Koronavírus

Zrušili aj šprinty v Quebecu, sezóna SP sa skončila

Líderka Svetového pohára Marit Björgenová Foto: TASR/AP

Pôvodne sa po zrušení podujatí v Minneapolise a Canmore mali ísť ešte dva šprinty v Quebecu.

Quebec 13. marca (TASR) - Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) oznámila ukončenie sezóny pre bežcov na lyžiach. Pôvodne sa po zrušení podujatia v americkom Minneapolise a kanadskom Canmore mali ísť ešte dva šprinty v Quebecu, no napokon sa najbližší víkend pre hrozbu šírenia koronavírusu neuskutočnia ani tie.

Poslednou dramatickou súťažou mal byť súboj žien o malý krištáľový glóbus za šprint. Napokon ho získala premiérovo Švédka Linn Svahnová so ziskom 509 bodov. Nazbierala o 23 bodov viac ako jej krajanka Jonna Sundlingová.

Veľký krištáľový glóbus za prvenstvo v Svetovom pohári získal medzi mužmi premiérovo Rus Alexander Boľšunov a medzi ženami tretíkrát Nórka Therese Johaugová. Obaja dominovali aj na "dlhých" tratiach. Medzi šprintérmi nemal konkurenciu Nór Johannes Kläbo. Slovenský reprezentant Ján Koristek obsadil celkovo 143. miesto, keď získal 5 bodov za dokončenie Tour de Ski. Medzi ženami žiadna Slovenka nebodovala.

Konečné poradie Svetového pohára:

Celkové poradie v SP (po 37 pretekoch) - ženy: 1. Therese Johaugová (Nór.) 2508 bodov, 2. Heidi Wengová (Nór.) 1697, 3. Natalia Nepriajevová (Rus.) 1356, 4. Astrid Jacobsenová (Nór.) 1289, 5. Ingvild Östbergová (Nór.) 1110, 6. Jessica Digginsová (USA) 1078

muži: 1. Alexander Boľšunov (Rus.) 2221 bodov, 2. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) 1726, 3. Paal Golberg (Nór.) 1311, 4. Sjur Röthe (Nór.) 1260, 5. Simen Krüger (Nór.) 1257, 6. Iivo Niskanen (Fín.) 1221,... 143. Ján KORISTEK (SR) 5

Poradie v šprinte (po 11 pretekoch) - ženy: 1. Linn Svahnová (Švéd.) 509, 2. Jonna Sundlingová (Švéd.) 486, 3. Anamarija Lampičová (Slovin.) 472

muži: 1. Kläbo 550, 2. Erik Valnes (Nór.) 405, 3. Golberg 386

Poradie v "dlhých" behoch (po 22 pretekoch) - ženy: 1. Johaugová 1451, 2. H. Wengová 920, 3. Ebba Anderssonová 717

muži: 1. Boľšunov 1293, 2. Röthe 864, 3. Niskanen 840