Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Koronavírus

Koronavírus bol minulý týždeň vo všetkých vzorkách odpadových vôd

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Monitoring odpadových vôd je podľa ÚVZ SR užitočným doplnkovým nástrojom k analyzovaniu epidemiologickej situácie na Slovensku.

Bratislava 7. októbra (TASR) – Nový koronavírus bol aj v 39. týždni prítomný vo všetkých odobratých vzorkách odpadových vôd. Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách poukazuje na pretrvávajúci vysoký výskyt vo viacerých krajoch. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Vysoký výskyt vírusovej nálože pretrváva v Bratislavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji. „Mierne zvýšenie sledujeme v Nitrianskom kraji," priblížil hlavný hygienik Ján Mikas. K poklesu vírusovej nálože došlo v 39. týždni v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

„Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku zodpovedá epidemiologickej situácii. Prítomnosť RNA vírusu sme zaznamenali vo všetkých vzorkách," skonštatoval Mikas.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v rámci monitoringu odpadových vôd odobrali do 4. októbra celkovo 218 vzoriek, ktoré boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 197 vzoriek, teda 90,37 percenta.

Monitoring odpadových vôd je podľa ÚVZ SR užitočným doplnkovým nástrojom k analyzovaniu epidemiologickej situácie na Slovensku. „Naďalej platí, že regionálne úrady verejného zdravotníctva identifikujú ohniská nákazy prioritne epidemiologickým vyšetrovaním," dodal hlavný hygienik.