Quantcast
< sekcia Koronavírus

Británia od pondelka ruší covidsemafor

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Britské letecké spoločnosti uviedli, že po zjednodušení systému bude cestovanie do zahraničia jednoduchšie a lacnejšie.

Londýn 4. októbra (TASR) – Spojené kráľovstvo zaviedlo od pondelka zjednodušené pravidlá v oblasti cestovania. Krajiny sú rozdelené do dvoch kategórii: červené a ostatné. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC.

Tento dvojúrovňový systém nahradil cestovateľský semafor, ktorý krajiny delil na červené, žlté a zelené podľa miery šírenia koronavírusu v nich.

Väčšina plne zaočkovaných cestujúcich z územných celkov mimo červeného zoznamu už pred cestou do Británie nebude musieť absolvovať test. Platí to pre osoby zaočkované v Británii, Európskej únii, Spojených štátoch a v ďalších 18 krajinách, a takisto aj pre ľudí vo veku do 18 rokov žijúcich v týchto krajinách.

Všetci cestujúci s výnimkou detí do päť rokov však musia do dvoch dní po vstupe do Británie absolvovať PCR test. Britská vláda už oznámila, že plne zaočkovaným osobám bude od konca októbra stačiť aj lacnejší test. Vláda však presný dátum zatiaľ neoznámila.

Osoby, ktoré nie sú plne zaočkované, potrebujú aj test pred odchodom do Británie a dva PCR testy po príchode – v druhý a ôsmy deň. Takisto musia zostať do desiatich dní v domácej izolácii.

Osoby prichádzajúce z červených krajín musia po príchode do Spojeného kráľovstva absolvovať desaťdňovú karanténu v hoteloch, ktorú si musia sami uhradiť. Cena tejto izolácie je 2285 libier (zhruba 2670 eur).

„Našou prioritou je aj naďalej ochrana verejného zdravia," povedal britský minister dopravy Grant Shapps. Dodal však, že v Británii je plne zaočkovaných viac než 80 percento obyvateľov, čo vláde umožňuje „podniknúť tieto kroky", ktoré znížia cestovné náklady a pomôžu oblasti cestovného ruchu.

Britské letecké spoločnosti podľa BBC uviedli, že po zjednodušení systému bude cestovanie do zahraničia jednoduchšie a lacnejšie.