Quantcast
< sekcia Koronavírus

Cez pandémiu radšej obmedzte stretnutia s ľuďmi z rôznych domácností

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ak sú v jednej miestnosti naraz osoby z rôznych domácností, hygienici odporúčajú mať po celý čas nasadené rúško alebo respirátor a dodržiavať dostatočné rozostupy.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Počas pandémie je lepšie obmedziť stretnutia s osobami mimo spoločnej domácnosti. V prípade, že je to nevyhnutné, prebiehať by mali skôr v exteriéri s dodržiavaním dostatočných odstupov a istých pravidiel. V súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou to pripomína Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V prípade nevyhnutnosti stretnutia odborníci radia vyhýbať sa miestam, kde sa stretávajú ľudia z viacerých domácností. "Minimalizujte riziko, že nákazu zanesiete medzi inak neprepojené skupiny ľudí. Medzi stretnutiami nechajte uplynúť aspoň niekoľko dní," priblížila Račková. Dodala, že je lepšie vopred si stanoviť pravidlá, ktoré počas stretnutia pomôžu znížiť riziko prenosu vírusu, a dbať na ich dodržiavanie.

Ak sú v jednej miestnosti naraz osoby z rôznych domácností, hygienici odporúčajú mať po celý čas nasadené rúško alebo respirátor a dodržiavať dostatočné rozostupy. "A to aj vtedy, ak máte negatívny výsledok testu alebo ste po očkovaní," upozornili.

Osobné stretnutia by mali na pár dní minimalizovať a nahradiť kontaktom na diaľku najmä osoby po návrate zo zahraničia. V prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia COVID-19 je potrebné ostať v izolácii a kontaktovať lekára, ktorý určí ďalší postup.