Quantcast
< sekcia Koronavírus

Covidpas bude pre chorvátskych pracovníkov v zdravotníctve povinný

Bezpečnostný pracovník kontroluje zákazníčke covidpasy pri vstupe do obchodného centra Les Grands Magasins v Paríži 20. augusta 2021. Foto: TASR/AP

V opatrovateľských domovoch budú covidpasy povinné pre zamestnancov, ako aj osoby, ktoré navštívia svojich rodinných príslušníkov.

Záhreb 28. septembra (TASR) - Všetci pracovníci v zdravotníctve a sociálnych službách v Chorvátsku sa od 4. októbra budú musieť povinne preukazovať covidpasom alebo negatívnym testom. Informovala o tom v utorok agentúra HINA.

Chorvátsky minister zdravotníctva Vili Beroš už v polovici septembra avizoval, že lekári, sestričky a ďalší zamestnanci zdravotníckeho sektora budú môcť od 1. októbra svoju prácu vykonávať len v prípade, že sú zaočkovaní proti koronavírusu, prekonali covid alebo sa budú pravidelne testovať.

Poradný tím vlády na boj proti pandémii sa ale v utorok rozhodol posunúť tento termín na 4. októbra. Cieľom tohto kroku bolo poskytnúť zamestnávateľom dostatok času na prípravu a zabezpečenie kontrol na overenie covidpasov, píše agentúra HINA.

V opatrovateľských domovoch budú covidpasy povinné pre zamestnancov, ako aj osoby, ktoré navštívia svojich rodinných príslušníkov.

"Na pracovisko nevpustia tých, ktorí sa nechcú nechať zaočkovať či otestovať a neprekonali chorobu," povedal Beroš. Minister zároveň vysvetlil, že v takomto prípade pôjde o neoprávnenú neprítomnosť, za ktorú zamestnancovi neprináleží náhrada mzdy, píše HINA.

"Nemocnice musia byť bezpečným miestom a nie miestom, kde sa vírus šíri," dodal Beroš.

Ako pripomína HINA, v Chorvátsku je proti koronavírusu zaočkovaných viac ako 80 percent príjemcov sociálnej starostlivosti.