Quantcast
< sekcia Koronavírus

Deti vo veku 6 až 11 rokov začnú v Čile očkovať od pondelka

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V pondelok sa Kuba stala prvou krajinou v Latinskej Amerike, ktorá začala očkovať deti vo veku dva až jedenásť rokov, pričom používa vakcínu domácej výroby Soberana 2.

Santiago 9. septembra (TASR) – Čilské zdravotnícke úrady v stredu oznámili, že deti vo veku šesť až jedenásť rokov začnú od pondelka budúceho týždňa očkovať vakcínou CoronaVac proti koronavírusu od čínskej spoločnosti Sinovac, keďže táto vakcína bola schválená pre spomínanú vekovú skupinu. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Čilské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v pondelok 13. septembra sa obnoví aj očkovanie tínedžerov vo veku 14 až 17 rokov.

Očkovanie sa začne u detí s komorbiditami (s viacerými chorobami súčasne) vo veku desať a 11 rokov, spresnilo ministerstvo v oznámení, kde podrobne uviedlo celý harmonogram vakcinácie.

„Na budúci týždeň sa vrátime k vekovej skupine, ktorá musela čakať. Od pondelka 13. septembra do štvrtka 16. septembra budú zaočkovaní všetci dospievajúci vo veku 14 až 17 rokov, a to v konkrétne dni určené kalendárom vypracovaným ministerstvom zdravotníctva," povedala štátna tajomníčka ministerstva Paula Dazová.

Čilský Úrad pre verejné zdravie začiatkom tohto týždňa schválil vakcínu CoronaVac na núdzové použitie pre deti vo veku šesť a viac rokov. Dodal, že očkovanie má obzvlášť veľké výhody u tejto „pohyblivej" skupiny v školskom veku.

„Údaje ukazujú, že počet nakazených detí stúpa, pretože nie sú zaočkované. Pokračujeme v ochrane obyvateľstva, preto sme schválili CoronaVac pre šesť- a viacročné deti," povedal riaditeľ Úradu pre verejné zdravie Heriberto García, keď oznamoval toto schválenie.

Minister zdravotníctva Enrique Paris v stredu nazval očkovanciu kampaň v Čile za „jeden z najúspešnejších vakcinačných programov, oceňovaný celosvetovo a najlepší v Latinskej Amerike," dodal s tým, že iba Island má lepšiu mieru zaočkovanosti na počet obyvateľov.

Čile je jednou z krajín, ktoré sú v očkovaní svojich občanov najďalej - úplne zaočkovaných je už takmer 87 percent populácie, ako ukazujú údaje vlády.

Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Sinovac je zďaleka najviac používanou v čilskej kampani.

V pondelok sa Kuba stala prvou krajinou v Latinskej Amerike, ktorá začala očkovať deti vo veku dva až jedenásť rokov, pričom používa vakcínu domácej výroby Soberana 2.

Kuba má rozsiahle skúsenosti vo vývoji očkovacích látok, ale výsledky výskumu kubánskych vakcín ešte neboli nezávisle overené.