Quantcast
< sekcia Koronavírus

Do Grécka si pribaľte rúško, denne pribudne 12 000 prípadov COVID-19

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rezort diplomacie uviedol, že aktuálne sa na vstup do krajiny občania nemusia preukazovať digitálnym COVID certifikátom, potvrdením o prekonaní COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu.

Bratislava 13. júla (TASR) – Tohtoročná silná turistická sezóna v Grécku sa odzrkadľuje na stúpajúcom trende infikovaných osôb na ochorenie COVID-19. Priemerne denne pribudne približne 12.000 pozitívnych prípadov. Počet aktívnych prípadov na celoštátnej úrovni sa v súčasnosti odhaduje na 150.000 až 200.000. Informovala o tom slovenská konzulka v Grécku Petra Prosňanská.

Slovenské veľvyslanectvo v Aténach odporúča preventívne nosiť ochranné rúško či respirátor pri pohybe vo väčšej skupine ľudí a v dave. V platnosti zostáva povinnosť nosiť rúško v nemocniciach, domovoch dôchodcov, v mestskej hromadnej doprave či vo vnútorných priestoroch lodí a v taxíkoch.

Rezort diplomacie na svojich stránkach uviedol, že aktuálne sa na vstup do krajiny občania nemusia preukazovať digitálnym COVID certifikátom, potvrdením o prekonaní COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu.

Konzulka upozornila na špecifikáciu Grécka, ktoré tvorí viac ako 6000 ostrovov. Podľa nej si veľa Slovákov neuvedomuje, že pri dovolenke na ostrove bez cestovnej kancelárie sú pri strate dokladov na situáciu sami. "My im v takom prípade asistujeme telefonicky," doplnila Prosňanská s tým, že je vtedy potrebné cestovať do Atén alebo k najbližšiemu honorárnemu konzulovi. Informovala, že len dvaja zo štyroch vydávajú náhradné cestovné doklady. Jeden z dvojice je v Thessalonikách a druhý v meste Chania na Kréte.