Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Koronavírus

Analytici: Pandémia mala opäť negatívny vplyv na demokraciu vo svete

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Viac než tretina ľudí na planéte žije v autoritárskych režimoch, z toho podľa EIU veľká časť v Číne.

Paríž/Londýn 10. februára (TASR) - V roku 2021 opäť došlo v dôsledku pandémie a rastúcej podpory autoritárskych režimov na celom svete k poklesu demokratických štandardov. Iba niečo vyše 45 percent svetovej populácie žije v demokracii. Vyplýva to z výročného hodnotenia stavu globálnej demokracie, ktoré vo štvrtok zverejnila výskumná divízia spoločnosti Economist Group so sídlom v Londýne.

Podľa svetového indexu demokracie Economist Intelligence Unit (EIU) žije rovnako ako v roku 2020 (49,4 percenta) menej ako polovica svetovej populácie v demokracii, pričom tento trend sa naďalej zhoršuje.

Priemerné svetové skóre medziročne pokleslo z 5,37 na 5,28 bodu z desiatich, čo je najhorší výsledok od roku 2006, keď analytici Economist Group začali vydávať výročný index demokracie.

Najlepšie hodnotenie za rok 2021 dostali Nórsko, Nový Zéland a Fínsko. Na spodku rebríčka sú Severná Kórea, Mjanmarsko a Afganistan. Slovensko sa umiestnilo na 45. mieste, o dve priečky vyššie než v roku 2020, keď po prvý raz kleslo pod hodnotu sedem bodov. V najnovšom rebríčku získala SR 7,03 bodu z desiatich. Analytici ju zaradili medzi krajiny s nedostatočným demokratickým zriadením.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP


Analytici skúmali stav demokracie v 167 nezávislých štátoch a teritóriách. Podľa nich iba 45,7 percenta svetovej populácie žije v demokracii, pričom len 6,4 percenta v plnohodnotnej demokracii. Táto hodnota klesla oproti roku 2020 po tom, čo Čile a Španielsko stratili status plnohodnotných demokracií. Zníženie ratingu Španielska podľa EIU odráža zhoršenie stavu nezávislosti súdnictva.

Viac než tretina ľudí na planéte žije v autoritárskych režimoch, z toho podľa EIU veľká časť v Číne. Celkovo bolo vlani vo svete 74 demokratických štátov.

Spolu s Tuniskom si v indexe najviac pohoršili Mjanmarsko po vojenskom prevrate a Afganistan, kde moc prevzalo militantné hnutie Taliban, píše agentúra AFP.