Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Koronavírus

Filmový festival Berlinale otvorí premiéra filmu Peter von Kant

Na snímke vstup pre divákov na 72. ročník filmového festivalu Berlinale v nemeckej metropole Berlín vo štvrtok 10. februára 2022. Foto: TASR/DPA

Pre opatrenia spojené s pandémiou koronavírusu však v sálach kín, v ktorých sa festival uskutoční, znížia kapacitu a návštevníci budú môcť obsadiť iba 50 percent miest.

Berlín 10. február (TASR) - V Berlíne sa vo štvrtok začne 72. ročník medzinárodného filmového festivalu Berlinale. Podujatie otvorí svetová premiéra filmu Peter von Kant francúzskeho režiséra Francoisa Ozona, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Berlinale, ktoré potrvá do 20. februára, patrí medzi popredné svetové filmové festivaly, podobne ako festivaly v Cannes či v Benátkach. Zároveň je jedným z mála festivalov, ktoré budú tento rok otvorené aj verejnosti.

Pre opatrenia spojené s pandémiou koronavírusu však v sálach kín, v ktorých sa festival uskutoční, znížia kapacitu a návštevníci budú môcť obsadiť iba 50 percent miest. Tento rok tiež zrušili všetky oslavy a recepcie, ktoré sa v rámci festivalu zvyknú konať.

Medzinárodná porota festivalu, ktorú tento rok povedie americký filmový režisér M. Night Shyamalan, sa verejnosti predstaví vo štvrtok.

Na večernej premiére filmu Peter von Kant, ktorý festival otvorí, sa vo štvrtok zúčastní asi 800 hostí. Tento film je podľa organizátorov festivalu o "láske, žiarlivosti a zvádzaní", predstavia sa v ňom herci ako Denis Ménochet, Isabelle Adjaniová and Hanna Schygullová.

Francúzska herečka Isabelle Adjaniová, foto z archívu.
Foto: TASR/AP


Tento film je tiež jedným z 18 snímok, ktoré budú tento rok súperiť o cenu Zlatého medveďa, ktorá je hlavnou cenou festivalu.

Na Berlinale sa tento rok predstaví celkovo 400 filmov, pričom zastúpenie bude mať aj slovenská kinematografia. Pôjde o krátky animovaný film Zuza v záhradách z dielne režisérky Lucie Sunkovej, ktorý je zaradený do oficiálneho programu festivalu.

Zlatého medveďa za celoživotný úspech v tomto ročníku podujatia odovzdajú francúzskej herečke Isabelle Huppertovej (68).