Quantcast
< sekcia Koronavírus

Viac ako 200 tisíc Francúzov vyšlo do ulíc, sú nespokojní s covidpasmi

Na snímke demonštranti počas protestu v Bayonne, na juhozápade Francúzska v sobotu 14. augusta 2021, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Takéto protesty sa vo Francúzsku konali už piaty víkend po sebe.

Paríž 14. augusta (TASR) - Do ulíc francúzskych miest vyšlo v sobotu 214.845 ľudí, aby vyjadrili nespokojnosť s tzv. covidpasmi, ktoré sú vo Francúzsku povinné pri vstupe do väčšiny prevádzok, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na údaje francúzskeho ministerstva vnútra.

V Paríži demonštrovalo takmer 14.000 ľudí a ľudia sa zhromaždili aj v ďalších mestách krajiny.

Účastníci tvrdili, že covidpasy obmedzujú ich slobodu a predstavujú skrytý spôsob, ako urobiť očkovanie proti koronavírusu povinným, píše agentúra AP. "Je to len politická kríza zamaskovaná ako zdravotná kríza," uviedla jedna z účastníčok protestov v hlavnom meste.

Takéto protesty sa vo Francúzsku konali už piaty víkend po sebe. Minulú sobotu (7. augusta) vo francúzskych mestách protestovalo takmer štvrť milióna ľudí. Tento týždeň bol počet demonštrantov podľa AFP približne o 22.000 nižší.

Covidpasy sú od pondelka 9. augusta povinné pri vstupe do reštaurácií, kaviarní, kín a divadiel, či v diaľkovej doprave.
Anti-vaxoví demonštranti pochodujú počas protestu proti pandemickým reštrikciám a proti zavedeniu covidpasu v Paríži 7. augusta 2021.
Foto: TASR/AP

Obyvatelia krajiny takýto certifikát získajú na základe úplnej zaočkovanosti schválenými vakcínami, prípadne, ak prekonali nákazu koronavírusom alebo majú negatívny výsledok testu.

Opatrenie bude v platnosti do polovice novembra a vzťahuje sa na všetky osoby vo veku od 18 rokov. Pre mladistvých vo veku 12 až 17 rokov budú covidpasy vyžadované od 30. septembra. Legislatíva zároveň všetkým zdravotníckym pracovníkom nariaďuje dať sa do 15. septembra povinne zaočkovať.

Prieskumy podľa AP potvrdili, že väčšina Francúzov zavedenie covidpasov podporuje - aj napriek protestom.

Do piatkového večera dostalo vo Francúzsku aspoň prvú dávku vakcíny 46,1 milióna ľudí, čo predstavuje takmer 68,5 percenta obyvateľov. Viac ako 38,8 milióna, 57,5 percenta, je úplne zaočkovaných, píše AP.