Quantcast
< sekcia Koronavírus

Francúzsko pošle do Afriky desať miliónov dávok vakcín

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pandémiu (ochorenia COVID-19) je možné prekonať iba intenzívnou spoluprácou, uviedol Macron vo vyhlásení, v ktorom zdôraznil pevné partnerstvo krajiny s AÚ.

Paríž 30. august (TASR) - Francúzsko dodá Afrike počas nasledujúcich troch mesiacov desať miliónov dávok vakcín proti koronavírusu od spoločností AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie kancelárie prezidenta Emmanuela Macrona.

Očkovacie dávky budú prerozdelené a distribuované v rámci Afrického fondu na získanie vakcín (AVAT) Africkej únie (AÚ) a COVAX-u, uviedla prezidentská kancelária.

COVAX (Covid-19 Vaccines Global Access) je medzinárodná iniciatíva usilujúca sa o väčšiu dostupnosť očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19.

"Pandémiu (ochorenia COVID-19) je možné prekonať iba intenzívnou spoluprácou," uviedol Macron vo vyhlásení, v ktorom zdôraznil "pevné partnerstvo" krajiny s AÚ.

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa tento krok Francúzska označil za "silné a vítané gesto solidarity a politickej spolupráce v čase, keď to svet najviac potrebuje".

Vo vyhlásení Macronovej kancelárie sa ďalej uvádza, že prostredníctvom AVAT-u bol doteraz nakúpený dostatočný počet dávok vakcín, aby sa v Afrike do septembra 2022 mohlo zaočkovať 400 miliónov ľudí, čo predstavuje tretinu populácie kontinentu.