Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Koronavírus

Holandsko povolí jednodňové festivaly a akcie do 750 ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Organizátori letných festivalov a podujatí, ktoré museli byť z pandemických dôvodoch zrušené, môžu žiadať odškodné zo špeciálnych vládnych fondov vytvorených na boj proti koronavírusu.

Brusel/Amsterdam 2. augusta (TASR) - V Holandsku bude od 14. augusta možné organizovať iba jednodňové festivaly a akcie na otvorenom priestranstve, a to s najviac 750 návštevníkmi, ktorí však budú musieť rešpektovať niekoľko prísnych podmienok. Rozhodla o tom v pondelok holandská vláda.

Spravodajský server DutchNews.nl spresnil, že návštevníci povolených menších akcií na otvorenom priestranstve sa budú musieť preukázať dokladom o úplnom zaočkovaní, negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 24 hodín alebo lekárskym potvrdením o prekonaní koronavírusu za posledných šesť mesiacov.

Organizátori letných festivalov a podujatí, ktoré museli byť z pandemických dôvodoch zrušené, môžu žiadať odškodné zo špeciálnych vládnych fondov vytvorených na boj proti koronavírusu.

Rozhodnutie vládneho kabinetu sa riadi odporúčaniami expertov z národného krízového tímu na boj proti koronavírusu, podľa ktorých súčasná pandemická situácia v krajine neumožňuje usporiadať spoločenské akcie väčšieho alebo masového rozsahu.

Vláda mala prijať rozhodnutie 13. augusta, ale vyšla v ústrety organizátorom podujatí, ktorí hrozili, že ak nebudú mať v tejto veci právnu jasnosť, zažalujú vládu na súde. Ministri minulý týždeň naznačili, že viacdňové masové festivaly sa pre riziko šírenia nákazy nemôžu konať minimálne do 1. septembra.

Podľa údajov, ktoré uviedol holandský inštitút verejného zdravia RIVM, za dva týždne, počas ktorých boli zrušené obmedzenia pre kaviarne, kluby a účasť na festivaloch, bolo identifikovaných najmenej 62 skupín ľudí, pričom v každej bolo najmenej 20 nových prípadov nákazy.(spravodajca TASR Jaromír Novak)