Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Koronavírus

Hongkong ruší povinnú karanténu pre ľudí s covidom

Ilustračná fotka. Foto: TASR/DPA

Počas pandémie koronavírusu sa Hongkong prevažne prispôsoboval čínskej stratégii nulovej tolerancie voči COVID-19.

Hongkong 19. januára (TASR) - Hongkong s platnosťou od 30. januára zruší povinnú karanténu pre ľudí nakazených ochorením COVID-19. Informovali o tom vo štvrtok miestne úrady s tým, že ide o súčasť opatrení, ktoré majú vrátiť život v Hongkongu do normálu, aký bol bežný pred vypuknutím pandémie. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

Počas pandémie koronavírusu sa Hongkong prevažne prispôsoboval čínskej stratégii nulovej tolerancie voči COVID-19. Mnoho obyvateľov muselo absolvovať povinnú dobu izolácie v nemocniciach alebo štátom prevádzkovaných karanténnych zariadeniach, aj keď trpeli len miernymi príznakmi ochorenia.

V súčasnosti majú infikované osoby možnosť domácej izolácie na minimálne päť dní. Karanténu môžu ukončiť, ak majú počas dvoch po sebe nasledujúcich dní negatívny test na koronavírus.

Po zrušení povinnej karantény bude nosenie rúšok jediným výraznejším obmedzením súvisiacim s covidom, ktoré v Hongkongu naďalej zostane v platnosti.

Správca Hongkongu John Lee poslancom povedal, že k rozhodnutiu zrušiť povinnú izoláciu dospel na základe vysokej miery zaočkovanosti a aktuálnej miery šírenia nákazy.

Denný počet prípadov nákazy v Hongkongu za uplynulé dva týždne klesol z 19.700 na 3800. Keďže mnohí infikovaní obyvatelia majú len mierne príznaky, väčšina sa rozhodne izolovať doma. Čísla nezahŕňajú tých, ktorí svoje ochorenie úradom nenahlásia, ale zostanú doma, aby zabránili šíreniu vírusu.