Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. december 2025Meniny má Nadežda
< sekcia Koronavírus

Predseda iránskeho parlamentu je nakazený koronavírusom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Irán patrí ku krajinám sveta, kde sa pandémia prejavuje najhoršie.

Teherán 2. apríla (TASR) - Predseda iránskeho parlamentu Alí Larídžání mal pozitívny výsledok testov na nový koronavírus a je v karanténe. Vo štvrtok o tom informoval iránsky parlament, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AP.

Larídžání (62) je najvyššie postaveným iránskym predstaviteľom, ktorému testami zistili koronavírus a ochorenie COVID-19 spôsobené týmto vírusom.

Larídžání zastáva funkciu predsedu parlamentu od roku 2008 a patrí k najvplyvnejším politikom v krajine. Pred tým, ako sa uchádzal o zvolenie do parlamentu, bol hlavným vyjednávačom bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v jadrových rokovaniach so svetovými veľmocami, pripomenula agentúra DPA.

Parlament oznámil Larídžáního ochorenie vo štvrtok na svojej webovej stránke s tým, že politik dostáva liečbu v karanténe.

Irán patrí ku krajinám sveta, kde sa pandémia prejavuje najhoršie.

Podľa štvrtkových údajov iránskeho ministerstva zdravotníctva stúpol počet úmrtí v krajine na 3160 a celkovo je zaznamenaných vyše 50.000 prípadov nákazy.

Pozitívne testy na koronavírus malo už mnoho iránskych zákonodarcov a vysokopostavených predstaviteľov vrátane námestníka ministra zdravotníctva Irádža Harírčího.

Nakazil sa aj poradca najvyššieho iránskeho lídra ajatolláha Alího Chameneího pre zahraničnú politiku Alí Akbar Velajátí.