Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. jún 2023Meniny má Karolína
< sekcia Koronavírus

Japonsko zrušilo povinné rúška, mnohí Japonci ich nosia aj naďalej

Ľudia prechádzajú cez križovatku v Osake v západnom Japonsku v pondelok 13. marca 2023. Foto: TASR/AP

Od dnešného dňa je nosenie rúšok na rozhodnutí každého jednotlivca. Nikoho nenútime, aby ich nosil alebo nenosil, povedal japonský premiér Fumio Kišida.

Tokio 13. marca (TASR) - Japonsko v pondelok po troch rokoch zrušilo nariadenie o povinnom prekrytí horných dýchacích ciest, ktoré prijalo s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu. V tejto ázijskej krajine sa však ani po zrušení spomínanej povinnosti veľa nezmenilo, keďže obyvatelia tam rúška či respirátory nosia i naďalej. V pondelok to uviedla agentúra AP, informuje TASR.

Zrušenie povinného prekrytia horných dýchacích ciest bolo jedným z posledných krokov, ktoré japonská vláda podnikla s cieľom uvoľniť protipandemické opatrenia na verejnosti a obnoviť tak v krajine obchodné i ďalšie aktivity.

"Od dnešného dňa je nosenie rúšok na rozhodnutí každého jednotlivca. Nikoho nenútime, aby ich nosil alebo nenosil," povedal japonský premiér Fumio Kišida. Požiadal však Japoncov, aby si respirátory či rúška nasadili v blízkosti zraniteľnejších ľudí, aby ich tak ochránili pred nákazou.

Agentúra AP pripomína, že hoci japonskí predstavitelia zrušili povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest v exteriéri už vlani v lete, mnohí Japonci rúška nosia i naďalej.