Quantcast
< sekcia Koronavírus

Kanadská polícia zadržala dvoch lídrov protestujúcich kamionistov

Kamionisti vešajú kanadskú vlajku na zaparkovaný kamión počas protestu proti covidovým opatreniam v Ottawe v stredu 2. februára 2022. Foto: TASR/AP

Demonštrácie začali kanadskí kamionisti 22. januára, keď žiadali zrušenie povinného očkovania proti koronavírusu, ktoré je nutné pri návrate z USA.

Ottawa 18. februára (TASR) - Kanadská polícia zadržala vo štvrtok dvoch z organizátorov protestov kamionistov v hlavnom meste Ottawa, ktoré trvajú už takmer tri týždne a sú namierené proti pandemickým opatreniam. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Polícia v Ottawe vo štvrtok obmedzila prístup do centra mesta, aby sa k protestu nemohli pripojiť ďalší ľudia. Varovala tiež, že sa čoskoro chystá podniknúť kroky proti účastníkom protestnej akcie.

"Sme absolútne odhodlaní ukončiť túto nezákonnú demonštráciu," povedal šéf miestnej polície Steve Bell. Príslušníci policajných síl sa zhromaždili i v okolí budovy parlamentu a v blízkosti vládnych budov rozmiestnili zátarasy.

Polícia zadržala pri parlamente dvoch z lídrov protestov - Tamaru Lichovú a Chrisa Barbera. Lichovú neskôr vzali aj do vyšetrovacej väzby.

Na snímke kamión stojí na diaľnici neďaleko hraničného priechodu s USA počas protestu proti covidovým opatreniam v kanadskom meste Coutts v stredu 2. februára 2022
Foto: TASR/AP


Demonštrácie začali kanadskí kamionisti 22. januára, keď žiadali zrušenie povinného očkovania proti koronavírusu, ktoré je nutné pri návrate z USA. Ich požiadavky však teraz zahŕňajú zrušenie všetkých opatrení proti šíreniu koronavírusu a mnohí protestujúci vyzývajú aj na odstúpenie liberálnej vlády kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Ottawa zostáva poslednou baštou protestov kamionistov, ktorým sa predtým podarilo zablokovať aj viacero hraničných priechodov medzi Kanadou a USA vrátane kľúčovej dopravnej tepny medzi kanadským Windsoron a americkým Detroitom. Dohodu o ukončení poslednej z blokád hraničných priechodov, ktoré spôsobili obrovské ekonomické škody, sa podarilo dosiahnuť 16. februára.