Quantcast
< sekcia Koronavírus

Karanténa po kontakte v škole s pozitívnym sa pre bezpríznakových ruší

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Osoby, ktoré dovŕšili šesť rokov života, musia mať po kontakte s pozitívnou osobou následne na verejnosti desať dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom.

Bratislava 25. februára (TASR) - Pre bezpríznakových žiakov, pedagogických a odborných zamestnancov sa po úzkom kontakte s pozitívnym na ochorenie COVID-19 v škole od soboty (26. 2.) zruší povinná karanténa. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k domácej izolácii a karanténe. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

"Povinná karanténa po úzkom kontakte s pozitívnym sa od 26. februára 2022 nebude vzťahovať na žiakov základných a stredných škôl, deti v materskej škole alebo v obdobnom zariadení a na pedagogických a odborných zamestnancov,"
priblížila hovorkyňa.

Ako ďalej uviedla, osoby, ktoré dovŕšili šesť rokov života, musia mať po kontakte s pozitívnou osobou následne na verejnosti desať dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom. Deti a žiaci ho môžu v škole a školskom zariadení nahradiť rúškom. "Úzke kontakty musia ďalej dodržiavať hygienu rúk a počas desiatich dní obmedziť sociálny kontakt na príslušný kolektív triedy," zdôraznila.

U detí, ktoré boli pozitívne testované, naďalej platí minimálne päťdňová domáca izolácia (v závislosti od intenzity klinických príznakov). "Rovnako platí povinnosť, že u osôb od šiesteho roka života je následne nutné nosiť na verejnosti ďalších päť dní respirátor, ktorý môžu deti a žiaci v škole a školskom zariadení nahradiť rúškom," doplnila.