< sekcia Koronavírus

Aj v utorok chýbali v Košiciach desiatky objednaných na očkovanie

Ilustračné foto. Foto: TASR – František Iván

Aktuálne sa v UNLP lieči 238 ľudí na ochorenie COVID-19, z nich 19 pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Košice 20. januára (TASR) – Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 do Očkovacieho centra Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v utorok neprišlo 45 zo 400 prihlásených. V pondelok to bolo až 85 ľudí. TASR to potvrdila Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice s tým, že žiadna vakcína pritom nevyjde v UNLP na zmar.  

Záujemcovia o očkovanie, ktorí neprišli, sa hlásili prostredníctvom webstránky korona.gov.sk. „Zoznam so 400 menami dostávame denne od Národného centra zdravotníckych informácií. Príčiny, prečo k tomu dochádza, nevieme identifikovať. Vyzvali sme však ľudí, ak sú prihlásení, aby sa na očkovanie dostavili, samozrejme, pokiaľ im v tom nebránia kontraindikácie či akútne zhoršenie zdravotného stavu," uviedla Šustová.

Tým, že objednaní ľudia na očkovanie neprídu, však nedochádza k znehodnoteniu vakcín. „Výhodou je umiestnenie mrazničky do mínus 80 stupňov Celzia, ktorá sa nachádza len pár metrov od Očkovacieho centra. Naši zdravotníci vedia veľmi precízne logisticky nastaviť očkovacie dávky a rozmraziť len toľko ampuliek s vakcínou, koľko je potrebné, a ktoré sa za pár dní aj reálne spotrebujú," doplnila. Rozmrazenie ampuliek trvá len 30 minút a dochádza k nemu priebežne podľa potreby.

Aktuálne sa v UNLP lieči 238 ľudí na ochorenie COVID-19, z nich 19 pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. „Dobrou správou je, že sa nám podarilo navýšiť kapacitu vyčlenených lôžok pre týchto pacientov na aktuálnych 321. To znamená, že v tejto chvíli je obsadenosť covidových lôžok 74 percent," informovala Šustová.