Quantcast
< sekcia Koronavírus

V krompašskej nemocnici budú príznakových pacientov ošetrovať neskôr

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Podľa riaditeľa nemocnice Františka Lešundáka neodkladná starostlivosť, teda akútne stavy budú posúdené lekárom ambulancie individuálne.

Krompachy 21. septembra (TASR) – Pacientov s príznakmi ochorenia COVID-19 budú v ambulanciách Nemocnice Agel Krompachy od stredy (22. 9.) ošetrovať v neskorších ordinačných hodinách. Ako TASR informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková, nemocnica dostala od Ministerstva zdravotníctva SR usmernenie týkajúce sa ošetrovania ambulantných pacientov. Režim prevádzky ambulancií sa zmení v súlade s epidemiologickými opatreniami. Hlavným cieľom je podľa nej zabrániť, aby sa v rovnakom čase stretávali pacienti s príznakmi s pacientmi bez klinických príznakov ochorenia COVID-19.

Ošetrovaní bez obmedzení budú pacienti OTP – kompletne zaočkovaní, testovaní s PCR testom nie starším ako 72 hodín a antigénovým testom nie starším ako 48 hodín a tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní.

"Ošetrovaní v ambulanciách po 13.00 h, respektíve ku koncu ordinačných hodín podľa jednotlivých ambulancií budú pacienti, ktorí nemajú príznaky ochorenia COVID-19, ale nespĺňajú kritériá OTP. Rovnako všetci pacienti, ktorí majú príznaky možného ochorenia COVID-19, aj u pacientov, ktorí spĺňajú OTP," uviedla Pavliková.

Podľa riaditeľa nemocnice Františka Lešundáka neodkladná starostlivosť, teda akútne stavy budú posúdené lekárom ambulancie individuálne. "Cieľom týchto opatrení je zníženie rizika možnej nákazy ochorením COVID-19 v našom zdravotníckom zariadení. Verejnosti vopred ďakujeme, že bude rešpektovať rozhodnutie režimu ambulantnej starostlivosti. Sme presvedčení, že obozretnosťou a vzájomným rešpektom sa vyhneme kritickým situáciám a vytvoríme bezpečné prostredie pre našich pacientov a zdravotníkov," povedal Lešundák.

Vzhľadom na zhoršenú epidemiologickú situáciu v okrese Spišská Nová Ves platí v súlade s COVID automatom od utorka v krompašskej nemocnici zákaz návštev. Sú umožnené len k pacientom v terminálnom štádiu ochorenia, onkologickým pacientom – po posúdení ošetrujúcim lekárom a návšteva kňaza na požiadanie pacienta s cieľom podávania sviatosti.

„Návšteva je povinná spĺňať kritériá OTP, dodržiavať R-O-R, hygienické opatrenia, dezinfekciu rúk a prekrytie horných dýchacích ciest, v interiéri respirátor FFP2 a nejaviť klinické príznaky ochorenia COVID-19, ktorými sú kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, strata čuchu a chuti,“ dodala Pavliková.