Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 1. október 2023Meniny má Arnold
< sekcia Koronavírus

Lengvarský: Vzhľadom na situáciu musíme uvažovať o povinnom očkovaní

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Poslanec Čepček pripomenul ministrovi zdravotníctva vyjadrenia, že povinné očkovanie sa pred rokom považovalo za hoax.

Bratislava 9. decembra (TASR) - O povinnom očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa na Slovensku musí uvažovať vzhľadom na situáciu a rozšírenie nepravdivých informácií. Vyhlásil to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v pléne Národnej rady (NR) SR počas štvrtkovej hodiny otázok. Avizoval tiež úpravu legislatívy, ktorá má umožniť odškodniť nežiadúce účinky po podaní vakcíny proti COVID-19.

"Verejne sme vyhlásili, že vláda zatiaľ neuvažuje o povinnom očkovaní, ale vzhľadom na situáciu, ktorá je a k rôznym nepravdivým informáciám, ktoré sa tu šíria bohužiaľ zásluhou ľudí, ktorí tomu nerozumejú alebo nechcú rozumieť, musím už o tom uvažovať," odpovedal minister na otázku poslanca Martina Čepčeka (nezaradený) o povinnom očkovaní. Dodal, že v paragrafovom znení nie je pripravené nič.

Čepček mu pripomenul vyjadrenia, že povinné očkovanie sa pred rokom považovalo za hoax. "Áno, presne. Pred rokom sme si nemysleli, že bude zaočkovaných 47 percent ľudí, ale 67 percent, pred rokom sme si nemysleli, že budeme mať v nemocniciach takmer 4000 ľudí, ale možno o polovicu menej. Vzhľadom k takejto ´protištátnej činnosti´ tak bohužiaľ musíme uvažovať nad touto možnosťou," vyhlásil Lengvarský.

Minister tiež priblížil spôsob odškodňovania. "Podľa platného znenia zákona o liekoch, ktorý bude súčasťou druhého čítania na tomto zasadnutí NR SR, konkrétne paragraf 143, odsek 7 a 8, pokiaľ bude schválený, štát v zastúpení ministerstva zdravotníctva preberá zodpovednosť za škodu spôsobenú použitím neregistrovanej očkovacej látky. Pod tento režim budú spadať všetky očkovacie látky, ktoré sa v súčasnosti v kontexte očkovania proti ochoreniu COVID-19 používajú," ozrejmil.

Spôsob odškodňovania bude podľa ministra prebiehať tak, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti bude informovať o nežiadúcom účinku Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou následne prešetrí daný stav, vysloví súhlas alebo nesúhlas, či nežiadúci účinok mal priamu súvislosť s podaním očkovacej látky. "Pokiaľ to bude pravda, tak podľa zákona o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia bude dotyčnému občanovi vyplatená patričná finančná kompenzácia," skonštatoval s tým, že sa budú zohľadňovať všetky prípady od 26. decembra 2020, keď sa v krajine začalo s očkovaním proti COVID-19.

Čepček sa tiež pýtal ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) na finančnú stabilizáciu zdravotníkov. Odpoveď poskytla za Matoviča ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO), keďže nebol v pléne prítomný. "Na navýšenie platov personálu v zdravotníctve požadovalo ministerstvo zdravotníctva v úvode rozpočtových rokovaní dodatočných 1,2 miliardy eur. Počas rokovaní túto požiadavku znížilo na 477 miliónov eur. Útvar hodnoty za peniaze začiatkom novembra pripravil porovnanie platov vybraných profesií so zahraničím, ktoré zaslalo na ministerstvo zdravotníctva. Aktuálne ministerstvo pripravuje nový návrh navýšenia koeficientov v nedostatkových profesiách, ktorý by mal zohľadniť závery danej analýzy," ozrejmila ministerka.