Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. december 2025Meniny má Adam a Eva
< sekcia Koronavírus

Letecké spoločnosti nemôžu refundovať zrušené lety, potrebujú hotovosť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Aerolínie čelia kritike spotrebiteľských skupín za porušenie pravidiel o poskytovaní náhrad v stanovených lehotách.

Londýn 8. apríla (TASR) - Globálne letecké spoločnosti si nemôžu dovoliť refundovať lety zrušené z dôvodu krízy spôsobenej pandémiou nového koronavírusu. Uviedlo to v stredu Medzinárodné združenie leteckých prepravcov IATA, podľa ktorého aerolínie namiesto toho vydávajú tzv. vouchery, teda poukazy, keďže sa snažia uchrániť si hotovosť, aby prežili.

„Kľúčovým prvkom pre nás je vyhnúť sa nedostatku hotovosti, takže vrátenie peňazí za zrušené letenky je pre nás finančne takmer neúnosné,“ uviedol v utorok na tlačovej konferencii generálny riaditeľ IATA Alexandre de Juniac.

Aerolínie čelia kritike spotrebiteľských skupín za porušenie pravidiel o poskytovaní náhrad v stanovených lehotách.

Združenie IATA v tejto súvislosti pripomenulo, že približne tretina zamestnancov leteckých spoločností na celom svete má buď nútenú dovolenku, alebo prišli o prácu.