Quantcast
< sekcia Koronavírus

V Maďarsku stúpa koncetrácia koronavírusu v odpadových vodách

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prvou dávkou vakcíny proti covidu tam dosiaľ zaočkovali takmer 5,8 milióna ľudí, z ktorých vyše 5,5 milióna už dostalo obe dávky.

Budapešť 31. augusta (TASR) – Koncentrácia častíc nového druhu koronavírusu začala stúpať v piatich veľkých maďarských mestách. Informovalo o tom v utorok Centrum národného zdravia na svojej webovej stránke nnk.gov.hu na základe analýzy vzoriek odobraných v 34. kalendárnom týždni.

Koncentrácia vírusu SARS-CoV-2 začala jednoznačne stúpať v budapeštianskej aglomerácii, Kecskeméte, Miškovci, Pécsi, Salgótarjáne a v Szombathelyi. V budapeštianskej aglomerácii sú to mestá Tököl, Biatorbágy, Szigetszentmiklós, Budakeszi a Százhalombatta.

Výsledky vzoriek odpadových vôd naznačujú, že počet infikovaných novým koronavírusom bude stúpať, konštatovalo Cenrum národného zdravia.

V uplynulých 24 hodinách hospitalizovali v Maďarsku 21 pacientov s ochorením COVID-19, z čoho šiestich museli napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Testy v tomto čase potvrdili 110 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Jeden nakazený zomrel.

Aktuálne je vírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku nakazených 4834 osôb. Doterajšou bilanciou troch vĺn koronavírusovej pandémie v tejto krajine je 812.337 infikovaných a 30.058 úmrtí. Prvou dávkou vakcíny proti covidu tam dosiaľ zaočkovali takmer 5,8 milióna ľudí, z ktorých vyše 5,5 milióna už dostalo obe dávky.