Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Koronavírus

Plne očkovaní nemusia ísť pri ceste do Británie a Nemecka do karantény

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ministerstvo zároveň odporúča pred cestou kontaktovať svojho prepravcu a overiť si aktuálne prepravné podmienky.

Bratislava 2. augusta (TASR) – Plne zaočkovaní cestujúci z oranžových krajín vrátane Slovenska, ktorí cestujú do Spojeného kráľovstva a sú plne očkovaní schválenými vakcínami, nemusia ísť od pondelka do karantény.

Musia sa byť zaočkovaní schválenými vakcínami EMA v Európe a FDA v USA. Preukázanie sa negatívnym PCR alebo antigénovým testom však zostáva v platnosti. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

„Osoba plne zaočkovaná dvoma dávkami vakcín schválenými európskou agentúrou EMA, Swiss Medic pre Švajčiarsko a FDA pre USA prichádzajúca do Spojeného kráľovstva z európskych krajín (okrem Francúzska), USA a zo štátov nachádzajúcich sa na oranžovom zozname krajín (vrátane SR), nemusí nastúpiť do karantény a nemusí podstúpiť PCR test na ôsmy deň, ak od podania druhej dávky uplynulo aspoň 14 dní," približuje slovenský rezort diplomacie.

Plne zaočkované osoby sa však musia preukázať potvrdením v písomnej alebo digitálnej forme, napríklad digitálnym COVID preukazom EÚ, teda tzv. COVID pasom. Zároveň pre nich platí aj povinnosť vyplniť formulár (passenger locator form), pričom registrácia je možná 48 hodín pred plánovaným príchodom do krajiny, nechať sa otestovať na ochorenie COVID-19 pred cestou do Spojeného kráľovstva a objednať sa na PCR test na druhý deň po príchode do tejto krajiny.

„Deti cestujúce z európskych krajín nachádzajúcich sa na oranžovom zozname krajín mladšie ako 18 rokov tiež nemusia nastúpiť do karantény a podstúpiť PCR test na ôsmy deň," doplnilo ministerstvo. Negatívny test potrebujú aj maloleté deti od 11 rokov do 17 rokov. Výnimku majú len deti do desať rokov.

Podmienky pre neočkované osoby prichádzajúce zo zoznamu oranžových krajín ostávajú nezmenené, teda povinná karanténa a testovanie na druhý a ôsmy deň.

Ministerstvo zároveň odporúča pred cestou kontaktovať svojho prepravcu a overiť si aktuálne prepravné podmienky.

Cestujúci zo Slovenska do Nemecka nemajú povinnosť ísť do karantényCestujúci zo Slovenska do Nemecka nemajú v súčasnosti povinnosť ísť po príchode do tejto krajiny do karantény. Vstup do Nemecka je umožnený bez podmienky trvalého či registrovaného pobytu. Platí však naďalej povinnosť vyplnenia formulára, negatívneho testu, potvrdenia o očkovaní alebo prekonaní choroby. Na svojej webovej stránke o tom informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Keďže Slovenská republika nie je zaradená medzi rizikové krajiny z hľadiska výskytu ochorenia COVID-19, pre cestujúcich prichádzajúcich zo Slovenska nie je v súčasnosti povinná karanténa po príchode do Nemecka. Zachovaná ostáva povinnosť predložiť vyplnený formulár, negatívny test na ochorenie COVID-19, potvrdenie o očkovaní alebo potvrdenie o prekonaní choroby COVID-19," približuje slovenský rezort diplomacie.

Povinnosť preukázať sa potvrdením alebo negatívnym PCR testom sa vzťahuje na všetkých cestujúcich nad 12 rokov, ktorí prichádzajú do Nemecka leteckou, železničnou, cestnou alebo vodnou dopravou. Potvrdenie o zaočkovaní musí byť staršie ako 14 dní od poslednej dávky (AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna a Janssen), potvrdenie o prekonaní ochorenia musí mať najviac šesť mesiacov alebo najmenej 28 dní po pozitívnom PCR teste, negatívny PCR test musí byť nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín. Potvrdenia musia byť predložené v papierovej forme v origináli (nie fotokópie) alebo v digitálnej forme v nemeckom, anglickom, francúzskom, španielskom alebo talianskom jazyku.

Povinnosť predloženia takýchto potvrdení sa vzťahuje na cestujúcich pri priamom tranzite cez nemecké letiská aj v prípade, ak neopustia tranzitný priestor letiska.

„Dynamický vývoj výskytu ochorenia však môže aj krátkodobo zmeniť zaradenie Slovenskej republiky do jednej z vyššie uvádzaných rizikových kategórií, preto odporúčame občanom sledovať informácie publikované na webovej stránke Inštitútu Roberta Kocha," podotýka ministerstvo.