Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Koronavírus

Nemecko hlási najviac úmrtí na COVID-19 za uplynulých deväť mesiacov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Krajina má navyše v súčasnosti menej dostupných lôžok pre pacientov v dôsledku nedostatku ošetrovateľského personálu.

Berlín 1. decembra (TASR) - Nemecko zaznamenalo v stredu najvyšší počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom od polovice februára. Informovala o tom agentúra DPA.

Predstavitelia nemocníc upozornili, že krajina môže mať do Vianoc na jednotkách intenzívnej starostlivosti až 6000 pacientov, čo je vyšší počet než na vrchole pandémie počas minuloročnej zimy.

Inštitút Roberta Kocha (RKI) v stredu v Nemecku zaznamenal 67.186 nových prípadov nákazy koronavírusom – o 302 viac než minulý týždeň. Úmrtí pribudlo 446, čo je najviac za jeden deň od 18. februára tohto roka. Celkový počet úmrtí súvisiacich s pandémiou koronavírusu tak v Nemecku stúpol na 101.790.

Sedemdňová incidencia, počet prípadov nákazy na 100.000 obyvateľov, napriek tomu už druhý deň po sebe klesla na 442,9. Nemecká spolková vláda i krajinské vlády sa v utorok dohodli, že prijmú opatrenia na boj proti štvrtej vlne COVID-19 vrátane zintenzívnenia očkovacej kampane a obmedzenia kontaktu najmä s nezaočkovanými ľuďmi.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP


Prezident asociácie pre urgentnú a intenzívnu medicínu (DIVI) Gernot Marx varoval, že do Vianoc by mohla mať krajina na jednotkách intenzívnej starostlivosti 6000 ľudí bez ohľadu na to, aké opatrenia teraz politici prijmú. Počet je porovnateľný s 5745 pacientmi s koronavírusom na jednotkách intenzívnej starostlivosti k 3. januáru, píše DPA. Nemecko má navyše v súčasnosti menej dostupných lôžok pre pacientov v dôsledku nedostatku ošetrovateľského personálu.

"Situácia je skutočne čoraz napätejšia," povedal Marx pre televíziu ZDF a vyzval vládu, aby zvážila dočasné uzamknutie. "Musíme zachrániť kliniky pred kolapsom," upozornil.

Štyria ľudia na juhu Nemecka mali pozitívny test na variant omikron, aj keď boli plne zaočkovaní proti koronavírusu, uviedol úrad verejného zdravotníctva v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Traja z nakazených sa vrátili zo služobnej cesty v Juhoafrickej republike (JAR) 26. novembra a 27. novembra a štvrtá osoba je rodinným príslušníkom jedného z navrátilcov. Všetci štyria vykazovali mierne symptómy, píše DPA.