Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Koronavírus

Nórsko opäť sprísni opatrenia proti šíreniu koronavírusu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V tejto severskej krajine evidujú rekordné počty nakazených aj hospitalizácií, čo je sčasti spôsobené aj šírením nového koronavírusového variantu omikron.

Oslo 13. decembra (TASR) - Nórska vláda v priebehu tohto týždňa opäť sprísni protiepidemické obmedzenia, uviedol v pondelok tamojší premiér Jonas Gahr Störe.

"Situácia je vážna. Nákaza sa šíri príliš rýchlo a my musíme prijať opatrenia na obmedzenie tohto vývoja," povedal predseda nórskej vlády pre nórsku tlačovú agentúru NTB.

Ako pripomína agentúra Reuters, nórska vláda pristúpila k sprísňovaniu pravidiel v dôsledku zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie naposledy minulý utorok. Obmedzili sa otváracie hodiny barov a reštaurácií, ktoré majú v ponuke alkoholické nápoje, ako aj počet ľudí, ktorí môžu prísť na návštevu do jednej domácnosti.

V tejto severskej krajine však napriek tomu evidujú rekordné počty nakazených aj hospitalizácií, čo je sčasti spôsobené aj šírením nového koronavírusového variantu omikron.

Nórsky zdravotnícky úrad (FHI) vo svojej pondelňajšej správe apeloval na vládu, aby rýchlo konala. Bez nových efektívnych opatrení hrozí, že v tejto krajine s 5,4 milióna obyvateľmi bude od januára pribúdať denne 90.000 až 300.000 nových prípadov COVID-19, upozorňuje FHI.

"Myslíme si, že omikron sa najbližších dňoch stane dominantným variantom... Musíme rýchlo zaviesť ďalšie obmedzenia," uviedli predstavitelia FHI.