Quantcast
< sekcia Koronavírus

OSN: Školy sú pre covid zatvorené v 19 krajinách

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Detský fond OSN (UNICEF) a Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) sú zodpovedné za záležitosti detí a školstva.

Paríž 12. (TASR) - Školy sú pre pandémiu stále zatvorené v 19 krajinách, čo postihuje približne 156 miliónov detí. Hrozí preto "generačná katastrofa", varovali v pondelok šéfky dvoch agentúr OSN, UNICEF a UNESCO. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Detský fond OSN (UNICEF) a Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) sú zodpovedné za záležitosti detí a školstva. Šéfky týchto agentúr v spoločnom vyhlásení napísali, že "vlády príliš často zatvárajú školy a nechávajú ich zavreté pridlhé obdobia, dokonca aj vtedy, keď si to epidemiologická situácia nevyžaduje".

Obe predstaviteľky odporučili, aby sa "školy zatvárali až ako posledné a aby sa prvé otvárali" - ich zatváranie má totiž širokú škálu nepriaznivých vplyvov, od dosiahnutia nižšieho stupňa vzdelania až po problémy s duševným zdravím a podvýživou-

"Vyzývame predstaviteľov, ktorí rozhodujú, a vlády, aby si dali ako prioritu bezpečné znovuotváranie škôl, pretože tak sa vyhnú generačnej katastrofe," napísali šéfka UNICEF Henrietta Foreová a šéfka UNESCO Audrey Azoulayová.

"Zatváranie škôl zaťažuje budúcnosť dlhom, ale výhody v prítomnosti sú pritom nejasné. Musíme si lepšie určovať priority. Môžeme znovu bezpečne otvárať školy, a musíme," dodali.