Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína
< sekcia Koronavírus

Pandémia nového koronavírusu sa začína prejavovať aj v Afrike

Ľudia čakajú v rade, aby im zmerali telesnú teplotu pred vstupom do nemocnice v zimbabwianskom Harare v sobotu 21. marca 2020. Archívna snímka. Foto: TASR/AP

Experti poukazujú na to, že práve krajiny subsaharskej Afriky patria medzi najviac ohrozené z hľadiska infekčných respiračných ochorení.

Addis Abeba 24. marca (TASR) - Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Afrike vzrástol na 1788. Pandémia ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový koronavírus, zasiahla medzičasom už 43 z celkového počtu 54 afrických krajín. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na údaje, ktoré v utorok zverejnila Africká únia.

Nový druh koronavírusu si na čiernom kontinente zatiaľ vyžiadal aj 58 obetí na životoch. Úmrtia boli zaznamenané v 13 afrických štátoch.

Ako uviedla čínska agentúra Sinchua, nateraz poslednou krajinou, ktorá ohlásila nové prípady nákazy ochorením COVID-19, je Burkina Faso, kde sa doteraz dokázateľne infikovalo už 114 osôb vrátane piatich ministrov. Práve Burkina Faso pritom hlásila zo všetkých krajín subsaharskej Afriky aj najväčší počet obetí. SARS-CoV-2 tam podľahli štyria ľudia.

Zweli Mkhize, minister zdravotníctva Juhoafrickej republiky, kde počet nových prípadov za 24 hodín stúpol o 39 percent na 544, v tejto súvislosti vyhlásil, že Afrika sa momentálne nachádza "v podmienkach podobných vojne".

Pandémia nového koronavírusu sa v Afrike začala v porovnaní so zvyškom sveta prejavovať z doposiaľ neznámych príčin s oneskorením.

Experti pritom poukazujú na to, že práve krajiny subsaharskej Afriky patria medzi najviac ohrozené z hľadiska infekčných respiračných ochorení. Riziko šírenia nákazy tam zvyšuje nízka úroveň verejného zdravotníctva, ako aj chudoba, slumy, zlá hygiena a nedostatočne chránené hranice.

Z analýzy amerického think-tanku Rand Corporation v roku 2016 vyplynulo, že z 25 krajín, ktoré boli vyhodnotené ako najnáchylnejšie na epidémie infekčných ochorení, sa okrem Afganistanu, Jemenu a Haiti všetky nachádzali v Afrike.