Quantcast
< sekcia Koronavírus

Pobaltské štáty majú najvyššie počty novonakazených za celú pandémiu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Príčinou prudkého šírenia vírusu je nízka zaočkovanosť – v Lotyšsku a Estónsku je zaočkovaná niečo viac ako polovica obyvateľstva, v Litve 60 percent.

Vilnius/Riga/Tallinn 27. októbra (TASR) – V pobaltských štátoch pokračuje masívne šírenie koronavírusu napriek prísnym protipandemickým opatreniam. V Lotyšsku aj Estónsku zaznamenali za predchádzajúci deň najvyššie počty novonakazených od začiatku pandémie. V Lotyšsku to bolo približne 3200 prípadov a v Estónsku niečo cez 2000 prípadov, informovala v stredu agentúra DPA.

Počas uplynulých dvoch týždňov zaregistrovali v Lotyšsku 1737 prípadov na 100.000 obyvateľov, v Estónsku 1408 a v Litve 1365 prípadov. Tieto čísla sú v súčasnosti najvyššie v Európe, uvádza Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

V Lotyšsku platí do polovice novembra lockdown s výraznými obmedzeniami bežného života a s nočným zákazom vychádzania. V Estónsku platí vo viacerých oblastiach od začiatku tohto týždňa povinnosť preukazovať sa očkovaním alebo zotavením sa z ochorenia COVID-19, pričom sprísnili aj režim nosenia rúšok.

Lotyšsko v súvislosti s rastúcim počtom pacientov v nemocniciach požiadalo o medzinárodnú pomoc. DPA píše, že príčinou prudkého šírenia vírusu je nízka zaočkovanosť – v Lotyšsku a Estónsku je zaočkovaná niečo viac ako polovica obyvateľstva, v Litve 60 percent.