Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Koronavírus

Počet výjazdov záchranárov k pacientom pre COVID-19 sa v lete zvýšil

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V júli zaznamenalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby podľa vedúceho odboru zdravotnej starostlivosti OS ZZS SR Júliusa Pavča rapídny nárast výjazdov.

Bratislava 23. augusta (TASR) - Záchranári zasahovali v lete pre ochorenie COVID-19 častejšie. Zatiaľ čo v júni evidujú 537 výjazdov, v júli číslo stúplo na 2502. V auguste doposiaľ zaznamenali 1826 výjazdov za pacientmi. "Ešte nie je koniec mesiaca, čiže môžeme očakávať podobné čísla ako v júli," upozornil pre TASR vedúci odboru zdravotnej starostlivosti Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Július Pavčo.

V júli zaznamenalo OS ZZS podľa Pavča rapídny nárast výjazdov. "V porovnaní to bolo o 4,5-krát viac výjazdov ako počas júna či mája a rovnako rapídne stúpol počet volaní na tiesňovú linku 155," priblížil.

Dodal, že tiež stúpol počet sekundárnych výjazdov v súvislosti COVID-19, pri ktorých boli pacienti prevážaní medzi nemocnicami. Zatiaľ čo v máji a júni ich bolo zhruba 40, v júli už 128. V auguste je zatiaľ podľa Pavča počet zásahov nižší. "V poslednom týždni už evidujeme pokles výjazdov k pacientom s COVID-19, v priemere 75 zásahov za deň," spresnil. V prípade prevozu pacientov záchranári zatiaľ zaznamenali 83 výjazdov.

Výjazdy za pacientami sa týkajú najmä stredného a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. "Opäť môžeme vidieť značný nárast prípadov v júli a auguste oproti počtom za máj a jún v rámci každej z primárnych priorít – ťažký a stredne ťažký priebeh ochorenia COVID-19," doplnil odborník.