Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Koronavírus

Premiér je plne zaočkovaný, vyzval na spojenie síl a očkovanie

Na snímke vľavo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), ktorý dostáva druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave 23. júla 2021. Foto: TASR - Pavol Zachar

Predseda vlády opätovne zdôraznil, že jediným nástrojom, ako vieme posilniť imunitu, je očkovanie.

Bratislava 23. júla (TASR) – Premiér Eduard Heger (OĽANO) je už plne zaočkovaný. Vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave dostal v piatok popoludní druhý dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Išlo o vakcínu od spoločnosti AstraZeneca.

"Vidíme, že s pandémiou sme ešte neskončili. Vieme, že vírus si príde pre ľudí. Nechcem strašiť, ale je to fakt, ktorý sme zažili v prvej aj druhej vlne," uviedol Heger.Predseda vlády opätovne zdôraznil, že jediným nástrojom, ako vieme posilniť imunitu, je očkovanie. Ubezpečil, že vakcín je dostatok, a to, ako bude vyzerať tretia vlna, závisí podľa neho od každého občana Slovenska. Vyzval preto na spojenie síl a očkovanie sa.

"Takú imunitu, ako nám dáva vakcína, nedá nič iné, ani prekonanie koronavírusu," povedal Heger. Postaviť sa tretej vlne bez imunity dosiahnutej očkovaním, je podľa premiéra ako poslať ľudí do boja s nožíkmi proti akémukoľvek súperovi. "To nemáme šancu vyhrať," podotkol. Poukázal tiež na viaceré krajiny, ktoré majú vyššiu mieru zaočkovanosti a môžu "experimentovať a ustupovať od rôznych opatrení". Na Slovensku to podľa neho možné v súčasnosti nie je.

Na očkovanie vyzval aj lekár Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Tomáš Szalay. "Tie najnižšie čísla máme asi už za sebou. Už sa asi začneme len zhoršovať," vyhlásil Szalay.

Zhoršovanie situácie očakáva v auguste a septembri. Podotkol, že hlavné mesto má podľa neho dobrú zaočkovanosť, okolo 60 percent, kraj okolo 50 percent. Vyjadril presvedčenie, že v COVID semafore by sa v budúcnosti mohli tieto fakty zohľadňovať, aby slovenská metropola i Bratislavský kraj nedoplatili na niektoré iné regióny, kde je miera zaočkovanosti výrazne nižšia.

V súvislosti s nezaočkovanými vyzval, aby im bola umožnená dôstojná cesta k ústupu z pozícií a dôstojná cesta k zmene ich názoru.