Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Koronavírus

Heger: Uvoľnenie opatrení príde 28. februára, zruší sa režim OP aj OP+

Na archívnej snímke zo 14. októbra 2020 premiér SR Eduard Heger. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Od 28. marca by sa podľa slov premiéra mal život vrátiť do stavu pred pandémiou.

Bratislava 16. februára (TASR) - Na Slovensku sa od 28. februára začne uvoľňovanie pandemických opatrení. Zrušia sa režimy OTP, OP aj OP+. Zvýšia sa aj kapacity pri nízko a stredne rizikových podujatiach. Druhá fáza uvoľňovania sa začne od 28. marca, keď sa zrušia kapacitné obmedzenia a upraví sa povinnosť nosenia respirátora či rúška. Pred rokovaním vlády o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO).

"Od 28. februára to bude vlastne bez režimov, ostane len ´základ´. Takisto zrušíme povinnosť karantény žiakov, ktorí boli v v škole v kontakte s pozitívnym, prevádzkové hodiny služieb sa predĺžia do 24.00. K navýšeniu kapacity príde aj pri vysoko rizikových podujatiach," upozornil premiér. Avizoval, že uvoľnenie sa má dotknúť aj oblastí športu, wellnessu či gastra.

Od 28. marca by sa podľa jeho slov mal život vrátiť do stavu pred pandémiou. "Zrušia sa kapacitné obmedzenia, obmedzenia prevádzkových hodín a upravíme aj povinnosť nosenia rúšok," uviedol. Ako dodal, COVID-19 tu stále bude, no "nebude diktovať pravidlá, ako máme žiť".Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) dodal, že vo štvrtok (17.2.) sa uskutoční okrúhly stôl, kde sa s premiérom chcú stretnúť so zástupcami jednotlivých sektorov.

Podľa návrhu, ktorý po rokovaní vlády predstavil riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz MZ SR Matej Mišík, sa pri nízkych a stredne rizikových podujatiach (napr. bohoslužby, športové podujatia, kultúrne akcie) od 28. februára má zvýšiť maximálna kapacita na 500 osôb alebo maximálne na 50 percent kapacity. "Pri vysoko rizikových podujatiach ako sobáše či kary bude kapacitné maximum 50 osôb, v oboch prípadoch bude platiť režim ´základ´," uviedol Mišík.

Režim základ sa bude uplatňovať aj pri športových súťažiach a tréningoch s kapacitným obmedzením do 100 športovcov.

Bez ohľadu na očkovanie a testovanie bude mať verejnosť prístup aj do prevádzok fitness, wellness, akvaparku či kúpeľov, platiť pre nich bude kapacitný limit 50 osôb alebo pravidlo jedna osoba na 15 m2 krytej plochy.

Základ by mal od konca februára platiť aj pre múzeá, galérie, výstavné siene či ubytovacie zariadenia, využívanie spoločných priestorov sa bude riadiť pravidlami pri hromadnom podujatí.

Reštaurácie budú takisto otvorené pre všetkých, povolené bude len sedenie a obsluha pri stoloch, vrátane terás. Mimo stolov bude povinný respirátor.

Na snímke v popredí minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) pred zasadnutím 58. schôdze vlády SR 16. februára 2022 v Bratislave
Foto: TASR - Pavel Neubauer


Bez obmedzení to bude aj v diaľkovej doprave, v prostriedkoch verejnej dopravy bude stále povinný respirátor.

Mišík upozornil, že testy môžu byť naďalej vyžadované v špecifických prípadoch, napríklad pri návšteve nemocnice alebo zariadení sociálnych služieb. Tieto zariadenia by preto mali fungovať od 28. februára v OTP alebo "základ" podľa rozhodnutia riaditeľa a zriaďovateľa.

Od 28. marca spolu so zrušením kapacitných obmedzení i obmedzení prevádzkových hodín by sa mala upraviť aj povinnosť nosenia rúšok a respirátorov. "Konzílium zatiaľ navrhuje monitorovať situáciu pred prijatím konkrétneho rozhodnutia," dodal Mišík.

Od konca marca by sa tiež mala zrušiť karanténa pri úzkom kontakte s pozitívnou osobou. Má ju nahradiť povinnosť nosiť respirátor desať dní po styku s pozitívnou osobou.

Lengvarský hovorí, že na návrhu je zhoda, preto k výrazným zmenám v definitívnom znení pravidiel nemá dôjsť. Úrad verejného zdravotníctva podľa Lengvarského už pracuje na sformulovaní vyhlášok.