Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. marec 2026Meniny má Soňa
< sekcia Koronavírus

Prijímacie skúšky na univerzity v Uzbekistane sa konajú vonku

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR – František Iván

Na masových skúškach, ktoré budú trvať dva týždne, sa zúčastní viac než 1,4 milióna uchádzačov.

Taškent 2. septembra (TASR) - Desaťtisíce uzbeckých študentov v stredu absolvovali prijímacie skúšky na vysoké školy netradičným spôsobom. Písomné testy sa totiž pre opatrenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou konali pod holým nebom na plochách štadiónov v celej krajine, informovala tlačová agentúra Reuters.

Na masových skúškach, ktoré budú trvať dva týždne, sa zúčastní viac než 1,4 milióna uchádzačov. Každého z nich čaká trojhodinový test, počas ktorého sú študenti usadení za jednotlivými lavicami rozmiestnenými na bežeckých tratiach a ďalších častiach štadiónov. V hre je zhruba 150.000 voľných miest na univerzitách.

Uzbekistan, stredoázijská krajina s 34 miliónmi obyvateľov, nedávno ukončil svoje druhé celoštátne obmedzenie pohybu obyvateľstva. Nárast prípadov ochorenia COVID-19 v krajine kulminoval uprostred leta a tamojší zdravotnícky systém vyťažil na maximum. Úrady dosiaľ potvrdili 42.370 prípadov nákazy a 324 súvisiacich úmrtí.

Vláda tento týždeň oznámila, že výučba na vysokých školách sa začne online, pričom vzdelávacie inštitúcie otvoria svoje brány 14. septembra - o dva týždne neskôr než zvyčajne - a školy budú mať podľa aktuálnych lokálnych podmienok možnosť zaviesť diaľkové štúdium.

Kaviarne, reštaurácie a čajovne sa opäť otvoria 5. septembra za dodržiavania určitých hygienických reštrikcií, rovnako ako kiná, divadlá a zábavné parky. Od daného termínu sa budú môcť v mešitách a iných bohoslužobných miestach konať spoločné modlitby. Uzbekistan tiež otvorí svoje hranice s Kirgizskom. V platnosti zostáva nosenie rúšok na verejnosti, ako aj zákaz podujatí veľkého rozsahu.