Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Koronavírus

Provincia Quebec zavedie zdravotnú daň pre neočkovaných proti covidu

IIlustračná snímka. Foto: TASR/AP

Legault dodal, že desať percent neočkovaných dospelých z vyše ôsmich miliónov obyvateľov Quebecu nesmie spôsobovať "škody" a finančnú záťaž pre 90 percent zaočkovanej populácie.

Montreal 12. januára (TASR) - Kanadská provincia Quebec zavedie v najbližších týždňoch pre ľudí, ktorí odmietajú očkovanie proti novému koronavírusu a nemajú na to zdravotný dôvod, novú povinnú daň. Informovali o tom v utorok agentúry AFP a DPA.

"Vakcína je kľúčom k boju proti vírusu. Z tohto dôvodu uvažujeme o poplatkoch pre dospelých, ktorí odmietnu očkovanie a nemajú na to zdravotné dôvody," povedal na tlačovej konferencii quebecký premiér Francois Legault. Dodal, že vláda v tejto frankofónnej provincii plánuje tým, ktorí sa nebudú chcieť dať zaočkovať prvou dávkou vakcíny, uložiť povinnosť zaplatiť špeciálnu zdravotnú daň v "značnej výške".

Legault dodal, že desať percent neočkovaných dospelých z vyše ôsmich miliónov obyvateľov Quebecu nesmie spôsobovať "škody" a finančnú záťaž pre 90 percent zaočkovanej populácie. Ako totiž priblížil, práve oni zaťažujú nemocnice, keďže tvoria až 50 percent všetkých pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Túto situáciu nazval "šokujúcou". V quebeckých nemocniciach je hospitalizovaných 2742 ľudí s covidom a 255 z nich je na JIS.

V Quebecu, ktorý zápasí s vlnou nákazy spôsobenej variantom omikron, ohlásili vlani 30. decembra návrat k viacerým protipandemickým opatreniam vrátane zákazu vychádzania po 22.00 h či zákazu súkromných zhromaždení. V nedeľu musia navyše viaceré obchody zostať zatvorené.