Quantcast
< sekcia Koronavírus

Rumunsko zruší všetky covidové opatrenia vrátane rúšok a karantény

Zdravotníčka podáva mužovi vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Bukurešti 7. apríla 2021. Foto: TASR/AP

Rumunsko nebude vynucovať ani karanténu pozitívnych osôb, zostane však naďalej odporúčaná.

Bukurešť 8. marca (TASR) - Rumunsko zruší od stredy (9.3.) všetky opatrenia týkajúce sa ochorenia COVID-19. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.

Minister zdravotníctva Alexandru Rafila uviedol, že nebude potrebné preukazovať sa digitálnym preukazom pri vstupe do budov ani nosiť rúško v interiéri či v exteriéri. Rovnako sa predĺžia otváracie hodiny obchodov, kapacitné obmedzenia v reštauráciách, divadlách a na iných podujatiach a cestujúci nebudú musieť pri prekročení hraníc vypĺňať povinný formulár. Rafila dodal, že nebudú vynucovať ani karanténu pozitívnych osôb, zostane však naďalej odporúčaná.

Zrušenie opatrení nadväzuje na rozhodnutie vládnej koalície nepredĺžiť núdzový stav, v ktorom sa krajina nachádzala dva roky.

Rumunsko zostáva druhou najmenej zaočkovanou krajinou v rámci EÚ. Plne zaočkovaných proti covidu je len 42 percent populácie, čo môže byť podľa Reuters dané nedôverou občanov voči štátnym orgánom a nedostatočnou očkovacou kampaňou. V tejto 20-miliónovej krajine zomrelo od začiatku pandémie v súvislosti s ochorením COVID-19 viac než 64.000 osôb.

V Rumunsku v utorok nahlásili za predchádzajúci deň 5461 nových prípadov nákazy koronavírusom. Denný rekord dosiahli na začiatku februára so 40.018 prípadmi.