Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Koronavírus

Slovensko daruje Taiwanu vakcíny proti koronavírusu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo v reakcii vďaku Slovensku.

Tchaj-pej 16. júla (TASR) - Slovensko daruje Taiwanu 10.000 dávok vakcín proti koronavírusu. Ide o prejav podpory zo strany Slovenskej republiky, ktorej Taiwan pred rokom daroval rúška. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Reuters.

"Slovensko nezabudlo na svojich priateľov. Pred rokom Taiwan poskytol v čase núdze pomoc a daroval (Slovensku) rúška. Teraz Slovensko tiež prispeje vlastným skromným úsilím a daruje Taiwanu 10.000 dávok vakcín, aby tak vyjadrilo svoju podporu," napísal Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Tchaj-peji na sociálnej sieti. V príspevku sa neuvádza, o akú protikoronavírusovú vakcínu pôjde.

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo v reakcii vďaku Slovensku. Doplnilo, že slovenská vláda v súčasnosti dokončuje detaily daru vrátane značky vakcíny a plánu dodania, informoval spravodajský portál Tawan News.

Litva taktiež prisľúbila, že Taiwanu daruje 20.000 dávok vakcín. Od mája, keď na Taiwane zaznamenali nárast nových prípadov nákazy koronavírusom, dostala krajina darom takmer šesť miliónov dávok vakcín od Japonska a USA.

Samotný Taiwan daroval od začiatku pandémie pod sloganom "Taiwan môže pomôcť, Taiwan pomáha" milióny rúšok krajinám celého sveta vrátane USA a ázijských či európskych krajín.

Slovensko, rovnako ako väčšina krajín sveta, nemá s Taiwanom, na ktorého územie si robí nároky Čína, žiadne diplomatické vzťahy a oficiálne uznáva iba vládu v Pekingu, pripomína Reuters.

Po pomalom štarte očkovania na Taiwane, ktorému údajne bránilo aj blokovanie dodávok zo strany Číny, sa krajina snaží rozbehnúť vakcináciu obyvateľstva. Aspoň jednu dávku vakcíny doteraz dostalo približne 23,5 milióna Taiwancov, čo predstavuje asi 20 percent obyvateľov krajiny. Situácia s koronavírusom je na teraz v krajine pod kontrolou, píše Reuters.