Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Koronavírus

Smer-SD podal verejné trestné oznámenie pre nákup testov

Na snímke zľava podpredsedovia SMER-SD Erik Kaliňák, Ladislav Kamenický, Ľuboš Blaha, predseda SMER-SD Robert Fico a podpredseda SMER-SD Richard Takáč počas tlačovej konferencie predstaviteľov strany SMER – SD k verejnému trestnému oznámeniu v Bratislave 16. júla 2021. Foto: TASR Jaroslav Novák

Fico zároveň opätovne vyzval Hegera aj na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) pre medializované podozrenia z brania úplatku.

Bratislava 16. júla (TASR) - Smer-SD podal verejné trestné oznámenie na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). Týkať sa má nákupu antigénových testov na ochorenie COVID-19 od trnavskej firmy. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii. Trvá na tom, že vláda kradla a na nákupe testov sa "nabalila". Zároveň vyzval premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby "nebol len pajácom", ale konal. Opätovne ho vyzval aj na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) pre medializované podozrenia z brania úplatku.

"Podávame verejné trestné oznámenie a žiadame NAKA, keď je taká aktívna pri vykopávaní dverí, keď je taká aktívna pri krivom obviňovaní ľudí, nech sa tomuto lupu Matoviča, Sulíka a Krajčoviča (riaditeľ trnavskej firmy Eurolab Lambda Peter Krajčovič, pozn. TASR) venujú. Pretože vo všetkých prípadoch predtým, keď sa kupovali testy, to mohli urobiť napriamo od juhokórejskej firmy Biosenzor, ale neurobili to, lebo potrebovali zarobiť," uviedol Fico. "Sú to lumpi, sú to klamári a sú to zlodeji. Na jednej strane posielajú ľudí do väzenia za desaťtisíce a tu sa kradnú milióny eur," dodal.

Šéf Smeru-SD skonštatoval, že kým v októbri minulého roka kupovala Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR testy od trnavskej firmy za 3,95 eura za kus, v decembri ich od tej istej firmy kupoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) za 4,50 eura za kus. Ozrejmil, že trnavská firma ich pritom kupovala od juhokórejskej spoločnosti Biosenzor a sprostredkovala ich vláde. Tieto ceny preto Fico porovnáva s cenami, za ktoré nakúpil testy exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) vo februári tohto roka. Od Biosenzoru ich dostal za 3,70 eura za kus.

Namieta tiež nekonanie predsedu vlády Hegera. Ak chce takto pokračovať a "kryť zlodejiny okolo neho", pretože nemôže alebo sa bojí rozhodnúť, tak celá vláda podľa Fica nemá zmysel. "Predseda vlády musí mať nejakú vážnosť a musí mať aj nejakú odvahu nie len niečo povedať, ale aj niečo učiniť, keď je evidentné, že činiť sa má a musí," podčiarkol.