Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Koronavírus

Solovič: COVID-19 nás vrátil o 10 rokov dozadu v boji s tuberkulózou

Na snímke expert na tuberkulózu Ivan Solovič odpovedá na otázky novinárov v Šrobárovom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci vo Vysokých Tatrách 13. marca 2013. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Slovenský cieľ Agendy2030 úplne ochorenie eliminovať do roku 2030 podľa neho momentálne splniteľný nie je.

Bratislava 22. augusta (TASR) - Pandémia ochorenia COVID-19 nás vrátila takmer o desať rokov dozadu v boji proti tuberkulóze (TBC). Pre TASR to zhodnotil primár oddelenia pneumoftizeológie a konzultant Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre TBC Ivan Solovič. Slovenský cieľ Agendy2030 úplne ochorenie eliminovať do roku 2030 podľa neho momentálne splniteľný nie je.

"Tento cieľ momentálne nie je splniteľný do roku 2030. Tvrdilo sa, že tuberkulóza bude eliminovaná do roku 2000. Stále ročne vzniká desať miliónov nových prípadov a 1,4 milióna ľudí zomiera. Takže, pokým sa nepodarí eliminovať tuberkulózu celosvetovo, nepodarí sa to ani v rámci jednotlivých kontinentov. Je to prenosné infekčné ochorenie a pri súčasnej možnosti a migrácii je ťažko realizovať, aby jedna krajina nemala žiadny výskyt tuberkulózy, ale okolité krajiny ho mali," vysvetlil.

Celosvetový boj s tuberkulózou podľa neho skomplikovalo ochorenie COVID-19. "Dá sa povedať, že tie tri roky pandémie nás vrátili takmer o desať rokov dozadu v boji proti TBC. Nie preto, lebo by sme sa tomu nevenovali, ale je pravda, že celosvetovo tí, ktorí sa tomu venovali, boli reprofilizovaní a riešili covid pacientov," ozrejmil Solovič. Pokles výskytu ochorenia v tomto čase je podľa neho práve výsledkom toho, že sa problematike nemal kto venovať.

Zároveň však k poklesu prípadov prispeli aj protipandemické opatrenia, a teda, že ochorenie sa nemalo ako šíriť. "Nebola taká veľká migrácia. Na Slovensku podľa analýz pokles výskytu ochorenia spôsobilo to, že sa nekonali najväčšie semeniská infekcie, a to boli svadby a kary," priblížil Solovič.

Aktuálne sa podľa neho obnovuje celosvetová snaha dostať TBC plne pod kontrolu. Problematika sa má riešiť aj na Valnom zhromaždení Organizácie spojených národov koncom septembra. "Má sa dohodnúť, ako postupovať, aby sa to dostávalo plne pod kontrolu. India, Čína a Indonézia sa podieľajú celosvetovo takmer na 40-percentnom výskyte. U nás máme problém skôr v marginalizovaných skupinách obyvateľstva. (...) Rizikovou skupinou sú tiež navrátilci z Veľkej Británie," dodal odborník.

Podotkol, že ďalšou výzvou v boji proti tuberkulóze bude vojnový konflikt na Ukrajine, ktorý prispieva k jej šíreniu. "Vznikajú zraniteľné populácie, pretože je to infekčná choroba. Ale je to hlavná sociálna choroba, teda vyskytuje sa tam, kde je hlad a chudoba," priblížil.