Quantcast
< sekcia Koronavírus

SŠHR nesúhlasí so závermi ÚVO o porušení zákona pri nákupe testov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Úrad pre verejné obstarávanie tvrdí, že Správa štátnych hmotných rezerv pri nákupe testov porušila princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.

Bratislava 13. júla (TASR) - Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR nesúhlasí so závermi Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) o porušení zákona o verejnom obstarávaní pri nákupe testov na diagnostiku ochorenia COVID-19. Proti rozhodnutiu sa odvolala, nie je teda právoplatné. Rozhodnutie sa podľa nich týka jednej zákazky z viacerých hodnotených. Stanovisko TASR poskytla riaditeľka kancelárie predsedu SŠHR Natália Petríková.

SŠHR odmieta, že by postupovala netransparentne v nadväznosti na princíp rovnakého zaobchádzania tým, že uzavrela kúpnu zmluvu s uchádzačom, ktorého ponuka podľa právneho názoru ÚVO nespĺňala požiadavky na predmet zákazky, stanovené SŠHR.

"V čase vyhodnocovania ponuky úspešného uchádzača ponuka spĺňala požiadavky stanovené správou rezerv a z uvedeného dôvodu bola na základe odporúčania odbornej komisie zloženej zo zástupcov Ministerstva zdravotníctva SR, Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR a Ministerstva hospodárstva SR uzatvorená kúpna zmluva," argumentuje SŠHR.

Správa rezerv taktiež poznamenala, že predmetom kontroly boli celkovo štyri zákazky na obstaranie antigénových testov, pričom pri troch ÚVO nezistil žiadane porušenia zákona o verejnom obstarávaní.

ÚVO tvrdí, že SŠHR pri nákupe testov porušila princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania. Úrad preveroval zákazky zadané postupom priameho rokovacieho konania v dôsledku mimoriadnej udalosti z októbra 2020.