< sekcia Koronavírus

Študenti medicíny ako dobrovoľníci pomáhajú v univerzitnej nemocnici

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dobrovoľnícku prácu pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) Košice vykonáva od utorka (17. 3.) prvých 19 študentov všeobecného a zubného lekárstva.

>Košice 20. marca (TASR) - V súvislosti s hrozbou nového koronavírusu študenti medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) už niekoľko dní pomáhajú ako dobrovoľníci košickej univerzitnej nemocnici. Triedia osoby vstupujúce na centrálne príjmy a usmerňujú ľudí, ktorí kontaktovali "call centrum" regionálneho úradu verejného zdravotníctva a plánujú navštíviť nemocnicu.

"Medici sú ochotní pomôcť rôznymi formami aj iným zdravotníckym zariadeniam či ďalším zložkám pri zvládaní aktuálnej mimoriadnej situácie," informovala v piatok PR manažérka LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.

Dobrovoľnícku prácu pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) Košice vykonáva od utorka (17. 3.) prvých 19 študentov všeobecného a zubného lekárstva. Pripravení pomôcť sú aj ďalší medici, a to aj pri testovaní pacientov na nový koronavírus, ošetrovaní chorých či akoukoľvek inou vhodnou formou.

Telefonické konzultácie poskytujú študenti štvrtého a piateho ročníka, ktorí pacientov inštruujú, ako správne postupovať pri návšteve nemocnice vzhľadom na rôzne okolnosti, pri pozitívnej cestovateľskej anamnéze, kontakte s nakazeným človekom, prípadne potrebe návštevy nemocnice bez podozrenia na nový koronavírus.

Študenti z najvyšších ročníkov - piataci a šiestaci pracujú od 7.00 do 22.00 h v ochranných oblekoch v dvojici s lekárom z UNLP pri vstupe do budovy urgentného príjmu na Rastislavovej ulici alebo pri vstupe na oddelenie urgentného príjmu na Triede SNP, kde triedia a usmerňujú ľudí prichádzajúcich do nemocnice, ktorým aj merajú telesnú teplotu.

"Záujemcov o dobrovoľnícku činnosť koordinujú členovia Akademického senátu UPJŠ LF za študentskú časť. V tejto chvíli celkovo evidujeme okolo 50 študentov našej fakulty, ktorí majú záujem nejakou formou pomôcť. V nasledujúcich dňoch sme pripravení okrem spomínaných aktivít rozšíriť záber dobrovoľníckej práce našich kolegov a sme v štádiu rokovaní, aby medici v čo najväčšej možnej miere pomohli rôznym zložkám zvládnuť tento mimoriadny stav," uviedla študentka štvrtého ročníka a členka akademického senátu fakulty Ester Tomajková. Keďže potreba aktívnej práce študentov v nemocniciach pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti zatiaľ nenastala, medici podľa nej ponúkli zdravotníckym zariadeniam napríklad možnosť, že sa postarajú o deti zdravotníkov, pokiaľ ich nemajú s kým nechať počas pracovného času.

Záujem študentov pomôcť ocenil dekan LF UPJŠ Daniel Pella. "Pri všetkom optimizme je treba sa pripraviť na preťažené nemocnice a zdravotnícky personál, ktorý bude potrebovať pomoc zanietených mladých ľudí, ktorých snom bolo stať sa lekárom. Verím, že naši študenti pomôžu všade tam, kde to bude potrebné, a veľa sa pritom naučia," konštatoval. Prípadná účasť medikov na zabezpečení prevádzky nemocníc pri kritickej epidemiologickej situácii a nedostatku zdravotníckych pracovníkov by sa podľa neho zarátavala ako absolvovanie praktickej časti výučby podľa študijných programov.

"Takúto ani podobnú situáciu Slovensko už roky nezažilo, preto ďakujem všetkým zapojeným medikom za ich disciplinovanosť a chuť pomôcť našim pacientom," uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Milan Maďar.