Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. september 2023Meniny má Matúš
< sekcia Koronavírus

Takmer polovica Grékov je už plne zaočkovaná proti koronavírusu

Zamestnankyňa dáva žene účet na pláži v aténskej štvrti Alimos. Foto: TASR/AP

Od začiatku očkovacej kampane nazvanej "Operácia sloboda" podali v Grécku celkovo už 10.540.00 vakcín, spresnil štátny tajomník pre primárnu zdravotnú starostlivosť Marios Themistokelos.

Atény 3. augusta (TASR) - Zhruba 5,2 milióna obyvateľov Grécka je už plne zaočkovaných proti koronavírusu. Konkrétne ide o 48 percent celkovej populácie a až 58 percent dospelých Grékov, uviedlo v pondelok grécke ministerstvo zdravotníctva. Informoval o tom spravodajský server Ekathimerini.com.

Od začiatku očkovacej kampane nazvanej "Operácia sloboda" podali v Grécku celkovo už 10.540.00 vakcín, spresnil štátny tajomník pre primárnu zdravotnú starostlivosť Marios Themistokelos.

Dodal, že miera vakcinácie sa spomaľuje v dôsledku dovolenkovej sezóny, pričom v súčasnosti sa pohybuje okolo 40.000 dávok denne. "K poklesu dochádza rozhodne v dôsledku leta, pričom dúfame, že nové objednávky sa do systému začnú pridávať po 15. auguste," podotkol Themistokelos.

Grécko nedávno spustilo platformu aj pre očkovanie nižších vekových kategórií. Zhruba 33.000 ľudí vo vekovej kategórii 15 až 17 rokov už dostalo vakcínu alebo sa na očkovanie zahlásilo. Medzi deťmi od 12 do 14 rokov bol však záujem oveľa nižší - dosiaľ zaznamenali 5300 žiadostí o vakcináciu, dodáva anglická verzia webovej stránky denníka Kathimerini.

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Grécku stúpol v dôsledku šírenia vysoko nákazlivého variantu delta. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) minulý týždeň označilo 13 gréckych ostrovov ležiacich na juhu Egejského mora za oblasti s vysokým rizikom nákazy koronavírusom. Cestovať na tieto ostrovy preto ECDC odporúča iba v nevyhnutných prípadoch.