Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Koronavírus

Talianska prokuratúra: Vládni úradníci zapríčinili 50 úmrtí na covid

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Od začiatku pandémie koronavírusu zaznamenala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) viac ako 700 miliónov prípadov nákazy koronavírusom.

Rím 2. marca (TASR) - Bývalý taliansky premiér Giuseppe Conte a ďalší vládni úradníci sú podozriví, že spôsobili smrť približne 50 ľuďom nesprávnym riešením koronavírusovej pandémie začiatkom roka 2020. Vo štvrtok to oznámila prokuratúra v lombardskej metropole Bergamo, kde sa covid po prvýkrát začal šíriť v Európe. TASR informuje podľa agentúry ANSA.

Medzi podozrivými sú aj vtedajší minister zdravotníctva Roberto Speranza a šéf regiónu Lombardsko Attilia Fontanu. Celkovo sedemnásť osôb "trestuhodne zapríčinilo smrť približne 50 ľudí", uviedla prokuratúra v Bergame.

Príbuzní týchto prvých obetí covidu v Taliansku počas oznámenia stáli pred prokuratúrou a ďakovali vyšetrovateľom. Ide o podozrenia zo zabitia hrubým zanedbaním úradných povinností.

Conte, v súčasnosti predseda Hnutia piatich hviezd, bol premiérom v rokoch 2018 až 2021 a rozhodoval o prvotných opatreniach proti šíreniu korovírusu v krajine.

Vyšetrujúci prokurátori tvrdia, že jeho vláda podcenila situáciu, hoci dostupné údaje svedčili o tom, že nákaza sa v Bergame a okolitom regióne rýchlo šírila.

Podobné vyšetrovania založené na sťažnostiach proti štátnym predstaviteľom a inštitúciám za postup pri riešení pandémie, sa viedli aj v ďalších krajinách vrátane Francúzska, pripomína AFP.

Od začiatku pandémie koronavírusu zaznamenala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) viac ako 700 miliónov prípadov nákazy koronavírusom a približne 6,8 milióna úmrtí súvisiacich s covidom.