Quantcast
< sekcia Koronavírus

Taliansko bude postupne uvoľňovať obmedzenia

Taliansky premiér Mario Draghi hovorí počas koncoročnej tlačovej konferencie v Ríme 22. decembra 2021. Foto: TASR/AP

Táto tretia najväčšia ekonomika eurozóny sa len pomaly zotavuje z finančne devastujúcich lockdownov.

Rím 23. februára (TASR) - Výnimočný stav vyhlásený v Taliansku v súvislosti s koronavírusovou pandémiou sa skončí 31. marca, oznámil v stredu predseda vlády Mario Draghi s tým, že sa zároveň postupne začnú rušiť všetky protiepidemické pravidlá. TASR o tom informovala na základe správy AFP.

Cieľom vlády je po viac ako dvoch rokoch zdravotníckej krízy "čo najskôr všetko otvoriť," vysvetlil premiér Draghi.

"Vláda si je vedomá toho, že sila (hospodárskej) obnovy závisí v prvom rade od schopnosti vysporiadať sa s núdzovými situáciami," povedal Draghi počas prejavu vo Florencii.

Táto tretia najväčšia ekonomika eurozóny sa len pomaly zotavuje z finančne devastujúcich lockdownov, komentuje AFP.

Taliansko má vlastný covidpas, ktorý slúži ako potvrdenie o prekonaní covidu alebo absolvovaní očkovania. V súčasnosti je povinný pre všetkých zamestnancov, ako aj pre vstup na mnohé kultúrne či športové podujatia. Toto pravidlo však bude tiež časom zrušené.

"Budeme naďalej pozorne sledovať pandemickú situáciu, pripravení zasiahnuť v prípade prepuknutia nákazy," povedal Draghi. "Naším cieľom je však čo najskôr opäť všetko otvoriť," dodal.

Začiatkom januára krajina zaznamenávala viac ako 220.000 nových prípadov nákazy denne. Ich počet však odvtedy výrazne klesol - ministerstvo zdravotníctva v stredu hlásilo necelých 50.000 nových prípadov.

V Taliansku potvrdili od začiatku pandémie viac než 12,6 milióna prípadov nákazy a vyše 153.000 súvisiacich úmrtí.